Трагедија во Нов Зеланд: Мајка си ги убила трите ќерки

Возило на брза помош во Нов Зеланд / Фото: Архива

Лорен Дикасон (40) денеска беше обвинета за убиство на нејзините три ќерки во Нов Зеланд.

Лорен е докторка која неодамна се пресели во Нов Зеланд од Јужна Африка заедно со нејзините ќерки и сопругот Греам Дикасон, кој е исто така доктор. Во соопштението на службата за итни случаи се наведува дека жената која била хоспитализирана во стабилна состојба била пронајдена во куќа во градот Тимар.

Полицијата соопшти дека жената ги убила близначките Маја (2) и Карла (2) и нивната сестра Лијан (6). Семејството се преселило во сместување за медицински работници во близина на болницата Тимару помалку од една недела пред инцидентот.

Новинската агенција Стаф објави дека Греам Дикасон се вратил дома околу 22 часот и ги нашол телата на своите ќерки. Соседите повикале полиција кога го слушнале Греам како вреска и плаче. Полицијата соопшти дека не бара други осомничени.

– Видете, кога нашиот полициски персонал ќе се соочи со ваква трагедија, не можете да не ја сфатите лично, многумина од нас се родители – рече полицискиот надзор Џон Прајс.

 

Извор: Вашингтон пост

Видео на денот