ТЕПАЧКА меѓу косовски политичари по телевизиска дебата

Со физичка пресметка завршила синоќешна политичка дебата на двајца кандидати за пратеници на Косово. Станува збор за кандидатот од Самоопределување Хаки Абази и на коалицијата Социјал-демократската партија и Алијансата за иднина на Косово, Дардан Молиќај.

За време на емисија во косовската Телевизија Т7, двајцата кандидати за пратеници неколкупати дебатирале, но веднаш штом изглегле од телевизиското студио нивната нивната нетрпеливост ескалирала. На местото на настанот пристигнала и косовската полиција.

„На 11.09.2019 година, околу 22:55 часот, полицијата доби информација за инцидент во Косово Поље и единиците на надлежната полициска станица веднаш отидоа на местото на настанот, каде го сретнале едното од инволвираните лица кој е во процес на интервјуирање и сега се преземаат сите неопходни правни процедури за понатамошни активности во консултација со надлежниот обвинител“, изјавил за портпаролот Сињали портпаролот на полицијата Даут Хоџа.

Прочитајте и...  Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

И учесниците во тепачката ја раскажувааат нивната верзија од настанот.

„Додека излегував од телевизискиот ходник и Дардан со неговиот придружник дојдоа позади и се закачивме и сакаа да ме удрат . Влезе Реџеп Хоти во средина и се случи таква непријатна ситуација со фатење за грло и такви работи. Дури и удар во ногата не знам од каде ми дојде зошто беше една сосема лоша ситуација “, рече Хаки Абази.

Додека пак другиот инволвиран политичар Дардан Молиќај изјави : „Ништо не се случи надвор од студиото, освен дебата со малку тензии што беше продолжение на јавната дебата. За мене не се проблем телевизиските дебати и се чувствувам многу удобно да ги бранам своите верувања. Никогаш не кријам. Јас сум во состојба да го оправдам секој политички потег до крај. За мене не се проблем какво било обвинение или напад врз моите политички активности. Поплаките и жалбите не можат да ги сокријат загубите на ниво на аргументи во телевизиските дебати “, рече Молиќај по инцидентот, пренесува Газета Експрес.

Прочитајте и...  Трамп до демократите во Невада: „Пазете се од Русија, Русија, Русија"

Инаку предвремените парламентарни избори во Косово се закажани за 6 октомври.

Прочитај повеќе

Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Слободен печат

Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Слободен печат

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

Слободен печат

Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

Слободен печат

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Слободен печат

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Остави Коментар

19 − 9 =

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат