Тажна животна приказна на Дино Мерлин: Се вратив од турнеја, а сопругата ме праша: „Донесе ли нешто, немам за млеко“…

Пејачот Дино Мерлин ретко кога во јавноста ја покажува својат сопруга Амела со која има две деца, а нивната љубовна приказна е навистина интересна.

Како што и пејачот еднаш сам кажа, пред бракот биле во врска скоро пет години.

– Со својата сопруга Амела сум од седумдесетите години и уште ми е убаво. Немам проблеми, ниту скандали. Всушност не сме во брак толку години, бидејќи пред тоа се забавувавме скоро пет години – се потсетил Мерлин.

Фото: banjalukain.com

Тоа било љубов на прв поглед. Пејачот се сеќава и на датумот, тоа било на 08.08.1979 година.

Родителите на Амела биле против нејзината љубов со Дино, бидејќи тој бил сиромашен, а таа студирала архитектура и имала од птица млеко.

Прочитајте и...  Почина учителката обвинета за силување ученик за кого подоцна се омажи (ВИДЕО)

– Се боревме, се криевме, но никој не можеше да не раздели. По пет години тајно се венчавме. Беше тоа романтична венчавка, иако ја „киднапирав“ мојата жена. Покрај нас беа само мојот кум и сестрата на Амела која беше исто така кума. Говорот на матичарот беше предолг, постојано погледнував накај вратата да не влезе некој и ни ја расипе среќата.

Фото: Инстаграм

По венчавката бевме на брачно патување во Дубровник, а кога се вративме се преселивме кај мојата мајка и веднаш го почуствуавме ударот. Мене ме чекаше голема одговорност за семејството и тешка работа, а родителите на Амела беа толку лути што половина година не сакаа ништо да слушнат за неа – се сеќава Мерлин и додава:

Прочитајте и...  Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите заболени со коронавирус (ВИДЕО)

– Но, ете, времето лечи се, па денеска родителите на Амела ме сакаат и повеќе од што заслужувам.

Вели дека никогаш нема да го заборави моментот кога после првата турнеја по Југославија, дома се вратил со празни џебови и гладен.

– Мојата жена стоеше на вратата, ме пречека со бебе. Наида можеби имаше пола година, а сопругата Амела тогаш ја завршуваше архитектурата. Тивко ме праша: „Дали ни донесе нешто? Немам за млеко“. Јас немав ниту еден денар во мене. Не донесов ништо, зошто ништо не заработив. Имаше големи трошоци. Ќе дадев се ако можев таа вечер да и кажам: „Да, донесов 100 марки“ – рекол Мерлин за медиумите.

Прочитај повеќе

Шарлиз Терон со хеланки во кои нозете ќе ви изгледаат подолги и потенки! (ФОТО)

Слободен Печат

Докторка сподели трик со кој подобро ќе ви стои маската! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Фитнес моделот кој го „полуде“ Инстаграм со своите брзи и ефикасни вежби: Како на брз начин да се спремите за летото (ВИДЕО)

Слободен Печат

Откриена нова кралска тајна: Принцот Чарлс пред Дајана бил во врска со нејзината родена сестра!

Слободен Печат

Проклетството на серијата која ја обожаваат милиони: „Glee“ ја следеја бројни скандали и трагедии, дури и обвинувања за педофилија!

Слободен Печат

„Таа мисли дека е бунтовничка на новото време“: Ќерката на Мадона мета на критики (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Петровиот принцип“: Зошто има многу неспособни луѓе на високите позиции?

Слободен Печат

Кој е мултимилионерот кој летува во Хрватска со еден куп девојки и се фали со неговиот разгален стил на живот?

Слободен печат

Поранешното момче се огласи по исчезнувањето на убавата актерка, на несреќниот настан реагираше на свој начин

Слободен печат

Детали од снимањето на „Пиратите од Карибите“: Зошто Џек Спароу има златни заби и кој актер ја одбил главната улога мислејќи дека филмот ќе биде промашување

Слободен печат

Стајлингот на Меланија Трамп е за чиста десетка: Во овој фустан секоја жена изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Ќе блескаат како нови: Совршен трик за чистење на прозорите со пена за бричење! (ВИДЕО)

Слободен печат