Талибанците со истрели во воздух го прекинаа протестот на жените кои бараа право на образование

Талибанци. / Фото: EPA-EFE/STRINGER

Талибанците со истрели во воздух го прекинаа денешниот протест на шест млади Авганистанки, кои бараа да им се почитува правото на образование.

Девојките утрово пред авганистанското Министерство за образование истакнаа транспарент на кој пишуваше „Не го политизирајте образованието!”.

Десетина вооружени талибанци интервенира и го прекинаа протестот, а се обидоа да ги одземат камерите од снимателите и камерманите.

Девојките се засолнија во едно училиште.

Талибанците на 8 септември ги забранија сите демонстрации во Авганистан.

Извор: МИА

Видео на денот