Tag : образование

Вести Ви Препорачуваме Македонија

МОН ќе креира нов модел на образование – ќе се напушти традиционалниот начин на учење

Михаило Донев
Министерството за образование и наука неодамна соопшти дека врз основа на „меѓународни искуства ќе се креира наш македонски образовен модел на основно образование“, во кој...
Вести Македонија

МОН апелира апликациите за стипендии да бидат доставени електронски или преку пошта

Слободен печат
Министерството за образование и наука потсетува дека е во тек аплицирањето за студентска стипендија во академската 2020/2021 година, кое завршува заклучно со 30 ноември. Кандидатите...
Вести Македонија

Образовните асистенти се неопходни и значајни во образовниот систем

Михаило Донев
Министерката за образование и наука вчера го презентираше граѓанскиот буџет за идната 2021 година, кој е проектиран на 23,1 милијарди денари, а и самата посочи...
Вести Македонија

Царовска: Врз основа на меѓународни искуства ќе создадеме наш модел на образование

Слободен печат
Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска одржа онлајн-состанок со претставници од министерствата за образование на Естонија и Грузија, претставничката на УНИЦЕФ во земјава...
Вести Македонија

Царовска: Училиштето е место кадешто создаваме граѓани кои понатаму ќе ја водат државата

Слободен печат
Вложувањето во менталното здравје на учениците е значајно не само за денес, значајно е за иднината на државата, рече министерката за образование и наука Мила...
Вести Македонија

Царовска: Да го замислиме светот што сакаме да го создадеме заедно со младите, бидејќи токму нив им го оставаме

Слободен печат
Да создадеме свет каков што замислува секое дете. Да обмислиме подобра иднина. Вреди да ги исполниме детските соништа за искрени детски насмевки, порачува министерката за...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Младите ја претставија својата визија за подобрување на образованиетo

Слободен печат
Младите и Владата денеска одржа онлајн состанок на високо ниво по повод Светскиот ден на детето – 20 ноември на кој владините и меѓународни претставници...
Вести Македонија

Царовска: За да создадеме граѓани кои ќе бидат движечка сила на општеството потребно е целосно реформирање на образовниот систем

Слободен печат
За да создадеме граѓани кои самостојно ќе носат одлуки врз основа на анализа и факти и ќе бидат движечка сила на нашето општество, потребно е...
Вести Македонија

Во подготовка нов Закон за учебници затоа што сегашниот закон ниту е современ, ниту ги отсликува потребите, укажува Царовска

Слободен печат
Приоритет во реформите има основното образование, формирани се работни групи, а новата концепција на основно образование од прво до деветто одделение очекувам да стартува од...
Вести Македонија Слајдер

Пендаровски: За да имаме стабилна демократија и идни генерации на демократи, мораме да вложуваме во образованието

Слободен печат
Најисплатливата долгорочна инвестиција во едно општество е инвестирањето во образованието. За да имаме стабилна демократија, за да имаме идни генерации на демократи, мораме да вложуваме...
MacedonianAlbanianBulgarian