-2 C
Скопје

Светскиот шампион на колена, херојска победа на српските ракометарки!

Во тек се првите натпревари на Европското ракометно првенство во женска сениорска конкуренција кое се одржува во Данска, а шок уште на стартот за актуелните светски шампионки.

Во првото коло од групата „Ц“ репрезентацијата на Холандија загуби од Србија со 25:29, иако „лалињата“ водеа со 15:9 после првото полувреме.

Во првите 30 минути Србинките тешко играа во нападот, Холанѓанките знаеја тоа да го казнат, а потоа се случи и најлошото можно сценарио за српската репрезентација, односно поради тешка повреда на Ахиловата тетива теренот мораше да го напушти екс членот на ЖРК Вардар, Андреа Лекиќ.

Но, во вториот дел Србија успеа херојски да се врати резултатски и на крајот дури да слави голема победа на почетокот од ЕП. Во победничките редови најефикасна беше Крпеж-Слезак со 10 голови, а на спротивната страна Снелдер запиша пет.

Прочитајте и...  Во Србија за вакцинација се пријавени 324.728 граѓани, 40 отсто ја сакаат руската вакцина „Спутник V“

Во истата група вчера селекцијата на Хрватска триумфираше против најдобрите унгарски ракометарки (24:22).

Поврзани вести

Начевски и Николов ќе ја делат правдата на натпреварот Хрватска – Катар

Слободен печат

Е. Пелистер против Татабања двата натпревари ќе ги игра во Битола

Слободен печат

Непотизам во Романија, синот на тренерот игра по 20 минути на секој натпревар

Слободен печат

Милион луѓе го следеле летот на Озил до Истанбул

Слободен печат

Реал Мадрид си договори фантастично засилување, Алаба четири години на „Сантијаго Бернабеу“

Слободен печат

Голем удар за Австралија опен, двајца тенисери позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар