16.8 C
Скопје

Стотка на Куманово, МЗТ Скопје го загуби третото место

Со одигрување на денешните два натпревари, заврши регуларниот дел во кошаркарскиот шампионат. Големо изненадување направи Црн Дрим кој го совлада МЗТ Скопје со90:88, додека Куманово со 112:78 го декласира Вардар.

МЗТ Скопје неочекувано загуби од последнопласираниот тим во лигата иако со победа можеше да дојде до второто место, но се чини одбраа да калкулираат. Доколку славеа и беа втори во евентуалното полуфинале ќе играа со Работнички, а вака  „металците“ ги очекува плеј-оф пресметка со Куманово, а во евентуалното полуфинале би се сретнале со Пелистер кој е лидер на табелата.

Одлучувачки момент на натпреварот беше последната четвртина во која кошаркарите на Црн Дрим на противникот му дозволија да постигне само 16 поени. Најдобар кај Црн Дрим кого го очекува разигрување за опстанок во првата лига беше Стаменковиќ со 21 поен, додека кај МЗТ Скопје се истакна Бојиќ со 20 поени.

И Кумановци победата иако беше убедлива, ја обезбедија во последната четвртина која ја добија со 37:9. Џекиќ со 29 поени и 11 скокови беше најдобар кај Куманово, додека во редовите на Вардар се истакна Дикембе со 26 постигнати поени.

Поврзани вести

 „Слободен печат“ во Букурешт: Нема причини за разочараност

Слободен печат

Циципас на пет минути пред стартот на финалето против Ѓоковиќ дожна тажна вест

Слободен печат

ВИДЕО: Бразил со рутинска победа на стартот на Копа Америка

Слободен печат

ВИДЕО: „Метла“ за Денвер, Јокиќ исклучен

Слободен печат

Јанис го возврати ударот, Милвоки ја стопи предноста на Бруклин

Слободен печат

Пандев стана вториот најстар фудбалер кој постигнал гол на ЕП

Слободен печат

Остави Коментар