Стоилов:  Некој ќе плаче на крај, се надевам дека тоа ќе биде Карачиќ

Европскиот шампион Вардар, викендов (сабота 17.30 ч.) го очекува пресметка со добро познат ривал во Лигата на шампионите, полскиот Киелце.
Вардарци по двата порази од Кил и од Веспрем, во последното коло го совладаа Мешков Брест и се врати на победничките патеки.

– Во групата сите се блиску, секоја победа те исфрла напред, секој пораз те фрла назад. Ќе направиме се за да оствариме триумф. Ситуацијата не е лесна за нас, имаме многу повредени ракометари, моментно и не знаеме со кого располагаме, но ќе се обидеме да победиме – изјави тренерот Кокшаров.

Саботниот натпревар ќе биде и емотивен за двајца ракометари на полскиот тим бидејќи во минатото го носеа дресот на Вардар, Алекс Душебаев кој до 2017 година го носеше црвено-црниот дрес и Игор Карачиќ кој пак летово, веднаш по освојувањето на втората европска титула, се пресели во Киелце.
Капитенот на Вардар, Столе Стоилов очекува интересна пресметка со поранешниот соиграч и добар пријател.

Прочитајте и...  „Лешинарите“ не пропуштија да заработат на Коби и Џиана: 800 долари за маичка од комеморацијата

– Сум играл многупати со репрезентација против Кара, но сега ќе биде поинаку. Некој ќе плаче на крај, а се надевам дека тоа ќе биде токму тој. Не очекува тежок меч со Келце, кој е секогаш незгоден, секогаш играме интересни натпревари со многу борба и тензија, па верувам дека така ќе биде и сега. И тие се во иста ситуација како нас, со многу повредени играчи и лимитирана клупа. Играме пред наша публика, и наше е да дадеме се од себе и да победиме – вели Стоилов кој полека се враќа во натпреварувачки ритам по операцијата на коленото.

Прочитај повеќе

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат