Стил на неделата: Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик во гимназијата „Корчагин“

Ана Бунтеска, поетеса, за „Женски печат“ одбра стил на неделата, а според неа тоа е Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик во гимназијата „Корчагин“.

– Жена со стил е жена која знае да си ја носи душата на мегдан, онаа која во очите ја има жедта за животот и која знае што со себе. Токму таа, која не се плаши да го каже својот став и мислење, која говори гласно, која е секогаш исправена дури и тогаш кога плеќите ѝ крцкаат од обврски. За мене, жената со стил е најмалку онаа која е спастрена со фризура, или на себе има брендирана облека. Имав голема дилема при изборот на само една единствена за која ќе кажам неколку зборa. Ја одбрав Татјана Алексиќ, една навидум кревка, а жена змеј, професорка во средно училиште и тоа онаква каква што им е потребна на децата во тие чувствителни години – педагог, професорка, другарка.

Прочитајте и...  Скопјанецот Андреј ќе патува за Перу да ја претставува нашата земја на избор за убавина! (ФОТО)
Фотографија – Мики Трајковски Манца

Татјана ја запознав пред скоро две години и на прв поглед не можев ниту годините да ѝ ги одредам, само знаев дека потполно ме плени со својата раскошна внатрешна убавина. Знае наизуст да каже реплики од познати, па и непознати дела, знае да говори без срам за сексот (го лансираше проектот „Сексуална азбука“, н.з) и да ја подигнува свеста за сите табу теми поврзани со него. Духовита, елоквентна, со сјај во очите и страст кога зборува на која било тема. Покрај неа, ми се потврди тоа што го знаев, а тоа е дека кога жената е сигурна во себе, кога е свесна за себе и за она што го поседува, не паметите дали при средбата била со фатена или пуштена коса, дали носела фустан или панталони, високи потпетици или едноставни старки. Ја имав честа да биде дел од мојата промоција и ја имам честа да ја наречам пријателка. Стилот, оној внатрешниот, се гради низ животот со внимание и посветеност, без страв и со голема храброст да се изживее пред налетите на малограѓанштината и нејзините вкалапувања, вели поетесата Бунтеска.

Прочитајте и...  „Таа мисли дека е бунтовничка на новото време“: Ќерката на Мадона мета на критики (ФОТО)
Ана Бунтеска

 

Прочитај повеќе

Шарлиз Терон со хеланки во кои нозете ќе ви изгледаат подолги и потенки! (ФОТО)

Слободен Печат

Докторка сподели трик со кој подобро ќе ви стои маската! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Фитнес моделот кој го „полуде“ Инстаграм со своите брзи и ефикасни вежби: Како на брз начин да се спремите за летото (ВИДЕО)

Слободен Печат

Откриена нова кралска тајна: Принцот Чарлс пред Дајана бил во врска со нејзината родена сестра!

Слободен Печат

Проклетството на серијата која ја обожаваат милиони: „Glee“ ја следеја бројни скандали и трагедии, дури и обвинувања за педофилија!

Слободен Печат

„Таа мисли дека е бунтовничка на новото време“: Ќерката на Мадона мета на критики (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Петровиот принцип“: Зошто има многу неспособни луѓе на високите позиции?

Слободен Печат

Кој е мултимилионерот кој летува во Хрватска со еден куп девојки и се фали со неговиот разгален стил на живот?

Слободен печат

Поранешното момче се огласи по исчезнувањето на убавата актерка, на несреќниот настан реагираше на свој начин

Слободен печат

Детали од снимањето на „Пиратите од Карибите“: Зошто Џек Спароу има златни заби и кој актер ја одбил главната улога мислејќи дека филмот ќе биде промашување

Слободен печат

Стајлингот на Меланија Трамп е за чиста десетка: Во овој фустан секоја жена изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Ќе блескаат како нови: Совршен трик за чистење на прозорите со пена за бричење! (ВИДЕО)

Слободен печат