Србија во несуденото финале подобра од САД

Иако пред стартот на Светското првенство во Кина, сите стручњаци ги видоа во финалето и како главни фаворити за титулата, селекциите на Србија и на САД мораа да се задоволат со пресметка за пласман од 5. до 8. место. Двата големи фаворити изненадувачки беа поразени во четвртфиналето од Аргентина, односно Франција, но не изостана нивна меѓусебна пресметка.

Србија со 94:89 го совлада САД и ќе игра за петтото место на Мундобаскетот. Натпреварот започна со неверојатна игра на српските кошаркари кои првите десет минути ги решија во своја корист со неверојатни 32:7.

Но, во втората четвртина затаи шутот за три поени и веднаш почнаа проблемите за Србија иако во првите неколку минути од четвртината успеваа да ја одржуваат предноста. Но потоа следеше голем пад во играта, исто како што им се случи и на дуелот со Шпанија, и Американците предводени од Крис Мидлтон брзо ја стопија предноста, ја добија четвртина со 33:12 и на полувреме се замина со минимална предност од 44:40 за Србија.

Прочитајте и...  Лига Европа: Натпреварот Металург-Спачва без присуство на публика!

Во второто полувреме имаше далеку поголема неизвесност но константно водство на Србија чија предност се движеше од два па се до десет поени. Во последната четвртина, Србија дојде и до плус 13, предност која Американците не успеаја да ја стигнат и на крајот се поразени со 94:89.

Предводник на Србија во победата беше Богдан Богдановиќ со 28 поени, а Владимир Лучиќ постина 15 поени, додека кај репрезентацијата на САД, се истакнаа Харисон Барнс со 22 поени и Кемба Вокер со 16 поени.

Во борбата за петтото место, Србија ќе игра со победникот од дуелот помеѓу Полска и Чешка, додека поразениот од истиот дуел ќе игра со САД за седмата позиција.

Прочитајте и...  Димитриевски: Во одлична состојба сум, наскоро се враќам со тимот!

Прочитај повеќе

И Андреску нема да ја брани титулата на „УС Опен“

Слободен печат

Прв триумф на Металург на ракометниот турнир во Струга

Слободен печат

Димитриевски: Во одлична состојба сум, наскоро се враќам со тимот!

Слободен печат

Погба е блиску до нов договор со Манчестер јунајтед

Слободен печат

Македонскиот голман Димитриевски позитивен на Ковид-19!

Слободен печат

Погледнете го најдобриот гол на сезоната во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мечевите во Лигата на нации ќе се играат на неутрален терен?

Слободен печат

Адетокумбо ја доби казната поради ударот со глава! (ВИДЕО)

Слободен печат

Игњатов и Омерагиќ го заменија Вардар со хрватскиот великан Хајдук

Слободен печат

Одобрена атлетската манифестација „Охрид трчаТ“

Слободен печат

Официјално: Ѓоковиќ ќе игра на „УС Опен“!

Слободен печат

Репрезентативецот Николов потпиша нов договор со МЗТ

Слободен печат