Сопругата на Оливер Драгојевиќ: Постојано нешто ме потсетува на него, свесна сум дека ќе биде така додека сум жива (ВИДЕО)

Славниот музичар Оливер Драгојевиќ почина пред две години на 29 јули, а на датумот кога не напушти, во Велој Луци ќе биде одржан голем концерт во негова чест.

На овој музички настан ќе пеат: Нина Бадриќ, Петар Грашо, пратечките вокали на Оливер, Петар Драгојевиќ и многу други.

– Ќе биде убаво. Јас сум личност која може одлично да се контролира. Можам се да истрпам. Некогаш не можам, но тоа е кога никој не ме гледа. Постојано нешто ме потсетува на него и свесна сум дека ќе биде така до крајот на животот. Нему само музиката му беше важна – рекла Весна Драгоевиќ, сопругата на Оливер Драгојевиќ за „24сата.хр“.

 

View this post on Instagram

 

Oliver Dragojević je slavni hrvatski pevač rođen 07.12.1947 u Vela Luci na ostrvu Korčula u Hrvatskoj,ali ceo život provodi u Splitu u Hrvatskoj.Ime je dobio po Oliveru Tvistu.Kad je bio dete vodio je siromašan život,želeo je da kad poraste bude mesar.Oliver je detinjstvo proveo u Vela Luci pa se preselio u Split u kojem je ostao ceo život.Oliver je prvi nastup imao sa 12 godina,pevao je pesmu po imenu “Baloni”,i tako je sve počelo.Preko 200 Oliverovih pesama koje svi danas znamo napisao je Zdenko Runjić.A jedne od najpoznatijih Zdenkovih tekstova su:”Vjeruj u ljubav”,”Skalinada”,”Galeb i ja”,”Ključ života”…Oliver Dragojević je takođe poznat po svojim najvećim hitovima:”Cesarica”,”Oprosti mi pape”,”Skalinada”,”Kad mi dođeš ti”,”Tko sam ja da ti sudim”,Trag u Beskraju”,”Dženi”,”Moj lipi anđele”…Jedni od njegovih najpoznatiji albumi su:”Dvi tri riči”,”Svirajte noćas za moju dušu”,”Malinkonija”,”Ljubavna pjesma”…Njegov poslednji i takođe nama poznat album nosi naziv “Tišina mora”,izdat 2013,na kom se nalazi čuvena pesma “U mom zagrljaju”.Oliver Dragojević je preminuo 29.07.2018 u Splitu nakon skoro godinu dana teške bolesti,Raka.31.07.2018 na veličanstven način ispraćen je iz Splita na svoju poslednju plovidbu i večni počinak u svoju rodnu Vela Luku.Počivaj u miru💔🙏Legende ne umiru🙏#oliverdragojevic #biografija #legend #neverdie #split #velaluka #croatianmusic #music #singer

A post shared by OLIVER DRAGOJEVIĆ FAN PAGE (@oliver_dragojevic_fan) on

Весна и Оливер се запознале на 13 мај, 1973 година, се венчале една година подоцна, на пролет.

Прочитајте и...  ФОТО: Хејли Бибер, мета на критики поради лошиот избор на фустан

– Од тогаш не се промени. Беше толку едноставен, па тој откако го набави својот прв мобилен телефон, му остана истиот број. Бројот можеше да се најде во именик. Ретко го бараа од почит кон него, но и мислеа дека има некој таен број – рекла Весна.

Оливер е роден во Сплит, 1947 година и бил петто дето на Мате и Кате Драгојевиќ. Името го добил по Оливер Твист.

Поврзани вести

Што е душевен секс?

Слободен Печат

Ќерката на Брус Вилис и Деми Мур призна дека ја изгубила невиноста со постар човек кој ја искористил

Слободен печат

ФОТО: Бела Хадид уште еднаш воодушеви со својот едноставен стил

Слободен Печат

Кое чоколадо има психоактивно, дури и антибактериско дејство врз луѓето?

Слободен Печат

ФОТО: Неговата обожавателка го славела 101-от роденден, а тој и испратил шишиња текила

Слободен печат

Почина Спенсер Дејвис: Гитаристот кој помогна во популаризирање на американскиот блуз во Велика Британија

Слободен Печат

Остави Коментар