1 C
Скопје

Tag : концерт

Културен печат

Филхармонија: Музиката го враќа достоинството на човештвото

Тони Димков
Македонската филхармонија е, можеби, една од ретките културни институции во земјава, но и пошироко, којашто, со оглед на пандемијата на ковид-19, минатата година ја реализираше...
Култура

Филхармонија: Новогодишен спој на традицијата, класиката и џезот

Слободен печат
Со наслов „Нова Година – нов почеток!“ последниот концерт на Филхармонија за 2020 година ќе се одржи на 24 декември, во 20 часот. Станува збор...
Забава Магазин Сцена

Виртуелен концерт на ДНК: Со купената „влезница“ му помагате на бендот во овие тешки времиња за нив!

Васко Спасоски
Со почеток во 20 часот во понеделник на 28.12.2020 дуото ДНК составено од Панчо и Андреј и нивниот бенд ќе го прослават нивното полнолетство со...
Културен печат

Божиќна традиција: Уметничкиот центар „Полифонија“ ќе го изведе ораториумот „Месија“ од Хендел

Тони Димков
Хенделовиот ораториум „Месија“ е едно од најпознатите и најчесто споделувани музички дела во историјата. Славниот композитор Георг Фридрих Хендел (1685-1759) го создал делото пред околу...
Култура

Концертот „Созерцание“ е омаж на исклучителниот композитор Арво Перт

Слободен печат
Ансамблот и хор „Профундис“ под диригентската палка на Ѓурѓица Дашиќ на 17 декември, во 20 часот, ќе го одржат концертот „Созерцание“, омаж на Арво Перт...
Културен печат

Kонцертот „Нашите од Европа“ на Скопски солисти ќе се одржи заедно со кларинетистот Благој Ламњов и диригентот Виктор Митревски

Тони Димков
Камерниот оркестар Скопски солисти годинава слави 20 години од основањето и во чест на јубилејот го најави концертот „Нашите од Европа“, што ќе се одржи...
Културен печат

Извонреден спој на Благој Нацоски и „Профундис“ со „Везилка“

Тони Димков
Стихови од Киро Глигоров, Блаже Конески, Славко Јаневски, Кочо Рацин и Ацо Шопов во композиции од Томислав Зографски, Тодор Скаловски, Благој Цанев, Александар Џамбазов, Трајко...
Културен печат

Таксират фестивал: ПИН ТВ ќе донесе многу едукативни, забавни и музички содржини

Тони Димков
Суштината на ПИН-Конференцијата секогаш била средби и размена на искуства меѓу учесниците во музичката индустрија, како музички фестивали, промотери, букери, продуценти, музичари, додека шоукејс-сегментот содржел...
Културен печат

Гостување во Белград: Триото „Аура“ настапи на БУНТ

Тони Димков
Македонскиот камерен состав „Аура“, по покана на меѓународниот фестивал БУНТ (Белградска уметничка нова територија), на 11 декември одржа целовечерен концерт во Белград. Триото се претстави...
Културен печат

Излезе „Културен печат“ број 60 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 60, во печатеното издание на „Слободен печат“ (12-13.12.2020), го отвораме со фотографии од концертот „Везилка“ на тенорот Благој Нацоски со камерниот оркестар...