Собранието ги верификуваше мандатите со 116 гласови „ЗА“, без против и воздржани

Со 116 гласови  „ЗА“ и ниту еден против и воздржан, Собранието ги верификуваше мандатите на 120 пратеници.

Почна конститутивната седница, Со 115 гласови „ЗА“, Шахпаска избрана за претседател на Верификационата комисија на Собранието (ФОТО)

Спикерот Талат Џафери рече дека конститутивната седница ќе продолжи со работа по останатите две точки, откако ќе се создадат услови за тоа. Претходно претседателката на Комисијата за верификација на мандатите, Јагода Шехпаска рече дека врз основа на извештајот на ДИК, Комисијата заклучи дека нема основ за оспорување на ниту еден мандат на 120 пратеници врз основа на изнесеното согласно чл. 13 од собранискиот Деловник.

Верификационата комисија претходно на седница го разгледа извештајот на ДИК за спроведените предвремени парламентарни избори, одржани 2020 година. Tретата точка од денешната собраниска седница е избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата и четвртата точка, избор на претседател на Собранието.

Дваесет и тригодишната студентка Артина Ќазими е најмладата народна избраничка

Апасиев од Левица гласаше воздржано за дневниот ред на конститутивната седница

Прочитајте и...  Средба Заев - Чаба: Нови историски можности во евроинтеграциите и економијата за граѓаните и за државата

Прочитај повеќе

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Руденко: Русија, САД и Франција работат на деескалација на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат

Димитров – Јан Хекер во Берлин: Реафирмација на германските напори за заокружување на Преговарачката рамка

Слободен печат

Меркел за тензиите меѓу Турција и Грција во Егејот: Мала е разликата меѓу конфликт и мирно решение

Слободен печат

Средба Заев – Чаба: Нови историски можности во евроинтеграциите и економијата за граѓаните и за државата

Слободен печат

Донација за ЈЗУ Здравствен дом Струмица: Заштитни маски и скафандери во вредност од 5.000 евра

Слободен печат