Џафери: Седете во салата дур трае паузата, запознајте се малку меѓу себе

Во салата Голема купола во Собранието на Република Северна Македонија, претседавачот Талат Џафери ја отвори конститутивната седница на новиот парламентарен состав.

Во Собранието денеска на првата конститутивна седница се гласаше за избор на претседател и членови на Верификационата комисија на Собранието на Република Северна Македонија. Со 115 гласови „ЗА“, Јагода Шахпаска е избрана за претседател на Верификационата комисија на Собранието.

Почна конститутивната седница, Со 115 гласови „ЗА“, Шахпаска избрана за претседател на Верификационата комисија на Собранието (ФОТО)

Потоа Џафери даде пауза од 30 минути, за комисијата да ја заврши процедурата, а од пратениците побара од здравствено-безбедносни причини да останат во салата, освен ако имаат итна потреба да излезат.

„Седете во салата дури трае паузата. Не се шетајте, од безбедносни причини, освен ако не морате да излезете за потреба. Седете тука и запознајте се малку меѓу себе”, им рече Џафери на пратениците, но половината од нив веднаш се упатија кон излезот.

Прочитајте и...  Стефоска: Уште две институции не земале јулска плата од колективниот договор

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат