-4 C
Скопје

Дваесет и тригодишната студентка Артина Ќазими е најмладата народна избраничка

Просечната возраст на новоизбраните 120 пратеници е 45 години. Во собраниските клупи  седнаа  77 пратеници и 43 пратенички.

И во овој пратенички состав доминираат мажите, дури и повеќе од претходниот (ИНФОГРАФИК)

Во новиот собраниски состав има 16 нови пратеници кои се на возраст од 23 до 35 години. 23-годишната студентка Артина Ќазими од гостиварски Добри Дол кандидатка на Алијанса за Албанците и Алтернатива е најмладата народна избраничка.

Артина Ќазими, најмладиот пратеник

Додека највозрасни пратеници се 72-годишните Стојан Миланов (ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата) и Илија Николовски (Коалиција „Можеме” предводена од СДСМ).

Прочитајте и...  Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Поврзани вести

Влада: Да се донираат средства за обнова и реконструкција на ГТЦ „Глобал” – Струмица

Слободен печат

ФОТО | Три девојки и три момчиња се фрлија по Светиот крст во Земун: Од ладниот Дунав до крстот прва стигна Ања

Слободен печат

Нови 400 позитивни случаи со ковид-19 во земјава, починаа 11 лица

Слободен печат

Харадинај до Вучиќ: Треба да го признаете Косово за да спречите создавање на „Голема Албанија”

Слободен печат

ВЛАДАТА ПОТВРДИ: Кафулињата и рестораните ќе работат до 21.00 часот, хотелите со редовно работно време

Слободен печат

Компаниите ќе бидат ослободени од царинските давачки за една година

Слободен печат

Остави Коментар