1 C
Скопје

Tag : пратеничка

Вести Регион

Турција: Поранешна пратеничка осудена на 22 години затвор за тероризам

Слободен печат
Турски суд денеска ја осуди поранешната прокурдска пратеничка Лејла Гувен, на која претходно оваа година и беше одземен пратенички имунитет, на повеќе од 22 години...
Вести Свет Слајдер

Пратеничка од Бундестагот: НАТО ги штитеше криминалците од ОВК 

Слободен печат
Севим Дагделен, пратеничка од турско потекло во германскиот Бундестаг, изнесе обвинувања на сметка на поранешната ОВК и нејзините лидери, но и на сметка на НАТО...
Вести Македонија Слајдер

Пратеничката Поцкова позитивна на коронавирус

Слободен печат
Во Собранието регистриран е и трет случај на коронавирус меѓу пратениците. Пратеничката Јадранка Поцкова од редовите на ВМРО-ДПМНЕ е позитивна на коронавирус, откако деновиве тоа...
Вести Македонија

Приведено лицето кое упатуваше закани кон екс пратеничката Весна Дамчевска Илиевска

Слободен печат
МВР попладнево во населбата Бутел 1 го лиши од слобода било лицето С.Ч. (29), пријавен од екс пратеничката и актуелен делегат ВМРО-ДПМНЕ, Весна Дамчевска Илиевска,...
Вести Македонија Слајдер

Дваесет и тригодишната студентка Артина Ќазими е најмладата народна избраничка

Слободен печат
Просечната возраст на новоизбраните 120 пратеници е 45 години. Во собраниските клупи  седнаа  77 пратеници и 43 пратенички. И во овој пратенички состав доминираат мажите,...
Вести Македонија Слајдер

Туфегџиќ: Немам слушнато никаде во светот опозицијата да е против свикување на седница каде би се контролирала работата на Владата

Слободен печат
-Започната е процедура на собирање потписи за свикување на собраниска седница. Оваа иницијатива е од сите поддржана освен од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Во изборниот законик...
Вести Македонија Слајдер

Пратеничката Смилевска позитивна на коронавирусот

Слободен печат
Пратеничката Кети Смилевска, од редовите на СДСМ е позитивна на коронавирусот, пишува Канал5. Смилевска, која воедно е и првата пратеничка позитивна на заразата, за Канал5...
Вести Македонија

Оштетен автомобилот на пратеничката Александрова

Слободен печат
Додека се чекаше да започне седницата на Собранието за расправа за законот за јавно обвинителство и за измени на Законот за Советот на јавни обвинители,...
Вести Свет

Како фустанот на една британска пратеничка предизвика бура од реакции на социјалните мрежи (ФОТО)

Слободен печат
Пратеничката во долниот дом на британскиот парламент која се соочила со навреди заради фустанот кој го носела на седница одлучила да извлече најдоброто од таа...
Вести Македонија Слајдер

Ременски: Одлуката на ОЈО е избрзана, нема никакви докази против мене

Весна Тодоровска
Утринава против пратеничката, Фросина Ременски, Јавното обвинителство покрена обвинителен акт за случајот „Рекет 2“. Во врска со овој случај, Ременски одговараше на новинарски прашања, при...