Tag : пратеници

Вести Регион

Грчките пратеници – лекари ќе се вратат во болниците за да помогнат во битката со Ковид-19

МИА Агенција
По двајцата пратеници, еден од Комунистичката партија и еден од Нова демократија, сега и десет пратеници од СИРИЗА, лекари по професија, изразуваат подготвеност да се...
Вести Економија

Опозицијата смета дека буџетот е без визија и концепт

Слободен печат
Расправата за Предлог-буџетот за 2021 година на првиот ден од разгледувањето во собраниската Комисија за финансирање и буџет помина со забелешки од страна на опозицијата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Џафери: Идејата е пратениците со ковид-19 или оние кои се во изолација да се вклучат онлајн

Слободен печат
Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека опозицијата навремено била запозната со идејата за предлогот за работа на далечина на пратениците во случај на...
Вести Регион

Од здравство во политика и назад: Двајца грчки пратеници повторно во бел мантил во битката со пандемијата

Слободен печат
Еден од шестемина потпретседатели на грчкиот Парламент и пратеник од Комунистичката партија, Јоргос Лабрулис, и пратеникот од Нова демократија, Христос Келас, кои по професија се...
Вести Свет

Поради опасност од ширење на ковид-19 меѓу пратениците: Парламентот на Литванија оди 10 дена на „принуден“

Слободен печат
Литванскиот Парламент од утре ќе паузира една недела со цел да спречи ширење на коронавирусот меѓу пратениците. Литванската Влада размислува за проширување и заострување на рестриктивните...
Вести Македонија

Доставени 528 амандмани за Буџетот за 2021 година

Слободен печат
Пратеничките групи доставиле 528 амандмани за Буџетот за 2021 година, за што комисиската расправа започнува утре и ќе трае во следните десет дена. Најголем дел...
Вести Македонија

Собранието ќе ја започне 21. пленарна седница

Слободен печат
Собранието на Република Северна Македонија денеска треба да ја започне 21. седница на која на дневен ред се повеќе од дваесет закони, од кои дел...
Вести Македонија

На иницијатива на граѓанската О2 – 39 пратеници здружени во борба против загадување

Слободен печат
На иницијатива и во организација на граѓанското здружение О2 Иницијатива, формирана е интерпартиската парламентарна група, која како цел ќе ја има заштитата на природата и...
Вести Македонија

Седници на четири собраниски комисии

Слободен печат
Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за одбрана и безбедност, за транспорт, врски и екологија, за европски прашања и Законодавно-правната комисија. На дневен ред...
Вести Македонија Слајдер

Пратениците трет ден ќе расправаат за предлогот Кацарска да биде уставен судија

Слободен печат
Пратениците денеска трет ден ќе расправаат за предлогот Добрила Кацарска да биде избрана за судија во Уставниот суд. Вчера, пленарната седница беше прекината нешто пред...