5 C
Скопје

Tag : пратеници

Вести Македонија Слајдер

Митрески: СДСМ поддржува предлог-закон со кој пратеник не може да има двојно државјанство

Дестан Јонузи
Социјалдемократска сојуз на Македонија (СДСМ) го поддржува предлог-законот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, пратениците да имаат само едно државјанство. Од оваа партија дури потенцираат дека се залагаат...
Вести Македонија Некатегоризирано Слајдер

Мицевки за Слободен печат: Во ВМРО-ДПМНЕ нема пратеници со двојно државјанство

Дестан Јонузи
Координаторот на пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНE, Никола Мицевки во изјава за Слободен печат вели дека нивниот предлог-закон кој предвидува пратениците да имаат само македонско...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Отворен патот за антикризниот пакет

Весна Тодоровска
ВМРО-ДПМНЕ вчера ги повлече амандманите на Законот за државјанство, а истото го најавуви и коалицијта Алијанса за Албанците и Алтернатива. Од таму за „Слободен печат“ најавија дека...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

„Слободен печат“ дознава: Двајца пратеници и еден министер имаат двојни државјанства

Дестан Јонузи
Најмалку двајца пратеници од сегашниот состав на Собранието, како и еден министер во владата на премиерот Зоран Заев, поседуваат странски државјанства. Двајцата пратеници имаат албанско...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Пратениците не можат да изгласаат помош за граѓаните, но изгласаа дополнителна акциза за горивата

Од денеска бензините се поскапи за половина денар, а дизелот за 3 денари. Ова вонредно зголемување на цените се должи на измените на Законот за...
Вести Македонија Слајдер

Немањето паркинг ги спречи пратениците од АА/А да се пријават за збор

Весна Тодоровска
Џафери и Реџепи во дуел за немањето на паркинг место кој ги спречи пратениците од Коалицијата Алијанса и Алтернатива навреме да стигнат за да се...
Вести Македонија Слајдер

Адеми: Опозицијата ја злоупотребува здравствената состојба на пратениците

Слободен печат
Координаторот на ДУИ, Арбер Адеми во емисијата „Патот кон …“ рече дека опозицијата го злоупотребува здравјето на пратениците кои се погодени од „Ковид-19“ и ја...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Гласал-не гласал, пратеникот ќе земе 95.000 денари плата

Весна Дамчевска
Вчера во Собранието не се гласаше, иако за целиот народ тоа беше денот Д кога се очекуваа законите поврзани со дел од мерките од четвртиот...
Вести Македонија

Амандмани за провокативно однесување на властите во Софија поднесени кон Извештајот за Македонија

Слободен печат
Европскиот парламент (ЕП) утре и задутре треба да гласа за годишниот извештај за Република Северна Македонија, кон кој групите на Зелените и Социјалистите во ЕП...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Уставниот суд потврди: Бугарските пратеници можат да работат онлајн

Мирела Веселинова/Капитал
Уставот не забранува учество на пратеници на пленарните седници на Парламентот да се одржуваат преку Интернет под услови што ги смета парламентарното мнозинство – ова...