Апасиев од Левица гласаше воздржано за дневниот ред на конститутивната седница

Во прес центарот за новинарите во Собранието, врие како во кошница. Голем број на новинарски екипи се присутни за да ја проследат седницата на десеттиот парламентарен состав која започна со задоцнување од половина час.

Почна конститутивната седница, Со 115 гласови „ЗА“, Шахпаска избрана за претседател на Верификационата комисија на Собранието (ФОТО)

На седницата се присутни 117 пратеници, а за дневниот ред гласаа 116 народни избраници, еден беше воздржан. Според извори на Слободен печат, лидерот на Левица, Димитар Апасиев, гласаше воздржано. Левица на предвремените парламентарни избори освои двајца пратеници.

Џафери: Седете во салата дур трае паузата, запознајте се малку меѓу себе

Во моментов пратениците се на пауза. Според собранискиот Деловник откако е избрана Верификационата комисија ќе се верификуваат мандатите на 120-те пратеници, по што ќе следи избор на членовите на Комисијта за избори и именувања.

Прочитајте и...  Влада: Помош за компаниите и невработените преку еднаков пристап кон сите

На дневниот ред на седницата се четири точки. Првата е избор на претседател и членови на Верификационата комисијата на Собранието; Втората, верификација на мандатите на пратениците; Tретата, избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата и четвртата точка, избор на претседател на Собранието.

Како што веќе објавивме, бидејќи нема договорено собраниско мнозинство од 61 пратеник, денеска нема да се избира собраниски спикер.

Спикер денеска нема да се избира

На седницата не се присутни пратениците Мендух Тачи од ДПА, Арбер Адеми од ДУИ кој е болен од коронавирус, и Синиша Стојановски од ВМРО-ДПМНЕ.

Министерот Адеми позитивен на Ковид-19

Прочитај повеќе

Се полни новиот бегалски камп на Лезбос, преместени околу 5.000 мигранти

МИА Агенција

Македонија и Бугарија ќе претседаваат со самитот на Западен Балкан во Софија

Слободен печат

ОЈО Скопје ја обжали условната пресуда за сообраќајката кај Млечен и предлага затвор за обвинетиот

Слободен печат

АВИЦЕНА ЛАБОРАТОРИЈА отвара нов посебен простор за тестирање за Ковид-19

СП.

Царовска: Националната платформа ќе биде повеќе од добра замена за традиционалната настава

Михаило Донев

Невообичаено: Дождови, поплави и свлечишта и во Африка, се заканува глад (ВИДЕО)

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германската амбасадорка Холштајн за меморандумот на Бугарија: Билатералните проблеми да се решаваат билатерално

Слободен печат

Обвинителот Донев: Задоволен сум од конечната одлука на Врховниот суд

Лука Андреев

По 10.000 евра им земале на Балканци за фиктивен брак, уапсени Срби во Австрија

Слободен печат

Советничката на Пенс му врти грб на Трамп: Тој воопшто не се грижеше за пандемијата, само за изборите

Слободен печат

Прес-конференција на премиерот Заев и министерката Царовска за националната платформа за онлајн учење (ЖИВО)

Слободен печат

Тројца хрватски пратеници, осомничени за проневера останаа без пратенички имунитет

Слободен печат