Со виртуелни валути може да купите автомобил во Хрватска - Слободен печат

Со виртуелни валути може да купите автомобил во Хрватска

Хрватската компанија „Кариќ автомобили“ овозможи при набавка на автомобили да се плаќа со криптовалути, како што се Биткоин, Етериум и ГоКрипто токен, пренесува bug.hr.

Компанијата е овластен дистрибутер и сервисер на автомобилите „Фиат“, „Алфа Ромео“ и „Форд“,  таа овозможи да се плаќа за нов автомобил со виртуелни пари, со помош на системот за крипто плаќање ГоКрипто (GoCrypto).

Клиентите за да плаќаат со криптовалути, треба едноставно да го скенираат QR-кодот од екранот на благајната од нивниот (поддржан) крипто паричник. Притоа тие имаат флексибилност да изберат со која од овие криптовалути сакаат да платат, а трговецот секогаш на својот екран ќе ја прикаже цената со куни.

Административните такси за трговците при примање на криптовалути со овој систем се пониски отколку во случај на плаќања со дебитни или кредитни картички, и тие се единствената цена на трговецот. ГоКрипто е бесплатен и нема месечна претплата за користење на тој систем, наведува bug.hr.

Прочитај повеќе

Протест на руските опозиционери против доживотното владеење на Путин

Слободен печат

Изнесена одбраната на Трамп: Бранителите ќе докажуваат дека тој е невин и не треба да се отповика

Слободен печат

Следната деценија поради климатската криза ќе бидат раселени десетици милиони лица

Слободен печат

Адам Шиф: Разузнавачките агенции се под притисок од администрацијата на Трамп

Слободен печат

Цената на бензините без промена, поевтинува дизелот

Слободен печат

Адеми: Го чекаме УНЕСКО со раширени раце

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

13 + seventeen =

Прочитај повеќе

Трамп: Ќе направиме „многу лоши работи”, доколку не паднат бариерите од ЕУ

Слободен печат

Тачи му даде 15 дена на Курти за да формира нова влада на Косово

Слободен печат

Мусави: Тврдењата на европските сили за иранското кршење се неосновани

Слободен печат

Јандроковиќ: Претседавањето со ЕУ е потврда за посветеноста на Хрватска кон европските вредности

Слободен печат

Пропадна лидерската средба, спас за Законот за јавното обвинителство ќе се бара во осумте пратеници

Весна Тодоровска

Надлежните трагаат по високо обучените професионалци кои ги ликвидираа шкаљарците во Атина

Слободен печат