Со виртуелни валути може да купите автомобил во Хрватска

Хрватската компанија „Кариќ автомобили“ овозможи при набавка на автомобили да се плаќа со криптовалути, како што се Биткоин, Етериум и ГоКрипто токен, пренесува bug.hr.

Компанијата е овластен дистрибутер и сервисер на автомобилите „Фиат“, „Алфа Ромео“ и „Форд“,  таа овозможи да се плаќа за нов автомобил со виртуелни пари, со помош на системот за крипто плаќање ГоКрипто (GoCrypto).

Клиентите за да плаќаат со криптовалути, треба едноставно да го скенираат QR-кодот од екранот на благајната од нивниот (поддржан) крипто паричник. Притоа тие имаат флексибилност да изберат со која од овие криптовалути сакаат да платат, а трговецот секогаш на својот екран ќе ја прикаже цената со куни.

Административните такси за трговците при примање на криптовалути со овој систем се пониски отколку во случај на плаќања со дебитни или кредитни картички, и тие се единствената цена на трговецот. ГоКрипто е бесплатен и нема месечна претплата за користење на тој систем, наведува bug.hr.

Прочитајте и...  Помпео од Прага: Русија се обидува да го растури сојузништвото на САД со Европа

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат