24 C
Скопје

Со имплементацијата на „малиот Шенген“, балканската шесторка ќе заштеди 3,5 милијарди евра

Критиките и нападите на иницијативата за формирање „мал Шенген“ потврдуваат колку е добра таа и достојна за внимание.

Ова го изјави денеска во Париз српскиот претседател Александар Вучиќ, потсетувајќи се на проценката на Светската банка дека со нејзиното спроведување шесте земји би заштедиле 3,5 милијарди евра, откако српската опозиција ја критикуваше оваа иницијатива.

– Екстремистите, како Албанци, така и Срби и било кои други, не сакаат ништо што ги зближува луѓето, ништо што не носи мир и стабилност и развој. Тие би сакале да уживаат во бара или мочуриште во кои не можат да се движат – им рече претседателот на српските новинари во Париз и изрази жалење затоа што му е тешко да разговара со луѓе без визија.

Вучиќ истакна дека друга работа во врска со иницијативата е дали сите ќе ја издржат таа доза на притисок.

На оние од Црна Гора кои тврдат дека веќе тврдат дека се поврзале со регионот, тој рече дека тоа го немаат сторено со Србија.

– Вие не сте со нас. Можеби со некој друг, ние немаме брзи ленти за камиони, нашите камиони на границите чекаат по 100 часа, а јас ќе ја потсетам Светската банка дека западено-балканската шесторка би заштедила 3,5 милијарди евра, ако успееме да ја имплементираме и спроведеме иницијативата – им рече Вучиќ на новинарите во Париз, откако зборуваше на 40-тата генерална конференција на УНЕСКО.

Претседателот се кае што не можеле да зборуваат, па дури и да постигнат сериозни резултати со луѓе кои, како што рече, немале визија, не разбрале ништо и постоеле само да плукаат или удираат со „дрва и камења“.

Вучиќ го кажа сето ова на барање на новинарите да ги коментира проценките дека „малиот Шенген“ претставува формирање на „Голема Албанија“ и додаде дека одговорот може да го даде само на добронамерните луѓе, но не и на оние „кои тепаат и тепале жени пред Пинк, како членовите на Двери“ .

– Како е да се создаде „Голема Албанија“ со правење повеќе ленти што можат да минуваат нашите камиони, за да можеме да одиме со лични карти, да не мора да издаваме посебни дозволи за работа“, рече претседателот.

Тој ги праша оние што се спротивставија на иницијативата како тие мислат дека напредува српската економија.

Вучиќ рече дека некои луѓе го излажале народот дека станува збор за иницијатива само затоа што се грижиме за албанските домати, иако точно е спротивното, затоа што се грижиме за српските домати, кечап, ајвар, леблеби и пинџур …

Со извинување дека ќе мора да користи вакви зборови, претседателот рече дека да се тврди поинаку и да се нападне иницијативата, мора да се биде необразован и несериозен.

Според него, Србија ќе има и вагони за возови и фабриката за домаќинства во Бош и многу за продажба што другите нема да ги имаат.

– Србија, со сите земји во регионот, освен Унгарија, има суфицит, со Словенија е мала, со Хрватска нешто поголема – рече претседателот.

Претседателот оцени дека е добро што меѓу опозицијата имало и такви кои ја пофалија иницијативата затоа што покажа дека тие имаат добро разбирање за пораката на народот, затоа што според најновите истражувања, сите заедно едвај го преминале цензусот.

– Луѓето не сакаат политика кога се градат автопати, а тоа им пречи, како и кога ќе ги поврзете луѓето. Кога ги прашувате што е погрешно, тие не знаат што да кажат – кога ќе изградите автопат за Приштина, тие велат дека тоа е автопат до „Голема Албанија“, и тоа е патот што ќе ги однесе Србите од Грачаница за помалку од еден час до Прокупње – рече Вучиќ.

Поврзани вести

Заев: Не би требало да има измени во извршната власт

Слободен печат

Британија го повика Израел да дејствува пропорционално, Германија го осуди Хамас

Слободен печат

Бугарија одлучи да се приклучи на договорот на ЕК со „Фајзер”

Слободен печат

Италија го укина карантинот за патници од ЕУ, од Велика Британија и од Израел

Слободен печат

Милановиќ: Северна Македонија се наоѓа во една невозможна позиција во процесот на евроинтеграциите

Слободен печат

Повеќе од сто Мароканци допливаа до шпанската енклава во Северна Африка

Слободен печат

Остави Коментар