Tag : земји

Вести Економија

Паѓаат цените на роамингот меѓу земјите од Западен Балкан

Слободен печат
Цената за дојдовни повици во роаминг во регионот од денеска дополнително се намалува од 2,9 денари на 1,5 денари, а согласно Договорот помеѓу земјите од...
Вести Економија

БДП на Истанбул поголем од БДП на осум балкански земји заедно

Слободен печат
Според податоците на Светска банка, БДП на Турција минатата година бил 740 милијарди американски долари, а за илустрација БДП на Босна и Херцеговина во 2028...
Вести Свет

ЕУ денеска ги отвора границите за 15 држави, но секоја земја-членка сама си одлучува за ограничувањата

Слободен печат
Советот на ЕУ ја усвои препораката за укинување на привремените ограничувања за патување во ЕУ за граѓаните на 15 држави од целиот свет, но, исто...
Вести Економија

Земјите на ЕУ побрзо да се фокусираат на свет без нафта

Слободен печат
Француската непрофитна организација „Шифт Проџект” објави студија во која се предвидува дека до крајот на оваа деценија, Европа би можела да има проблеми со снабдувањето...
Вести Свет

ЕК: Одлуката за отворање на границите со Западен Балкан треба да ја донесат земјите членки

Слободен печат
И покрај зголемениот број на заразени со Ковид-19 на западниот Балкан, Европската Комисија не ја менува препорака за отворање на границите со регионот, но потсетува...
Вести Економија

Директните инвестиции се преполовуваат – голем удар за земјите во развој

Слободен печат
Поради пандемијата предизвикана од корона вирусот во 2020 година се предвидува пад на директните инвестиции за околу 40 проценти, што пак ќе претставува директен удар...
Вести Економија

Дозволен влез во Германија без рестрикции за сезонски работници од земјите на ЕУ

Слободен печат
Германија од 16 јуни ќе дозволи влез за сезонските работници од земјите-членки на Европска Унија и шенген зоната без никакви рестрикции. Земјата претходно утврди дека поради...
Вести Македонија Слајдер

Кипар денеска ги отвора аеродромите за 19 земји, Македонија не е меѓу нив

Слободен печат
Под посебни правила, меѓу кои и претходно направен тест за Ковид-19 и со потпишана декларација, од денеска е дозволено патување на Кипар, но само за...
Вести Економија

СБ: Доколку кризата продолжи во Македонија во сиромаштија би западнале од 55 на 130 илјади граѓани

Слободен печат
Симулациите на Светска банка предвидуваат стапката на сиромаштија да порасне од околу 17 отсто во 2019 до околу 20-23 отсто во 2020 година. Во Македонија...
Вести Македонија

Одобрен пакетот помош за Македонија и другите соседни земји на ЕУ

МИА Агенција
Советот на ЕУ попладнево го одобри пакетот финансиска помош за десет соседни земји, меѓу кои и Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. Пакетот...