18 C
Скопје

Tag : земји

Вести Регион

Јапонец се вакцинирал во Ниш: Патувал за Србија со велосипед низ 27 земји

Такакоми Асахи (33) од јапонскиот град Осака, пристигна во Ниш пред три дена во надеж дека ќе се одобри неговото барање да се прими вакцината...
Вести Свет Слајдер

УНИЦЕФ: Велика Британија до јуни да даде 20 отсто од своите вакцини на други земји

Слободен печат
Велика Британија би требало да се обврзе дека ќе даде 20 проценти од своите вакцини на други земји во итна потреба уште во јуни, соопшти...
Регион

Туристи од ЕУ и пет други земји од денеска без карантин во Грција

Без карантин, но со негативен ПЦР тест направен 72 часа пред патувањето или со сертификат за вакцинација, државјаните на земјите членки на Европската Унија и...
Регион

До 19 април Грција останува затворена за државјани на трети земји

МИА Агенција
Одлуките за привремено ограничување на копнените граници и забраната за влез во Грција на државјани на трети земји, грчката Влада ги продолжи за уште две...
Вести Свет

Земјите на ЕУ се уште се двоумат: Дали да се воведе летно или зимско сметање на времето?

Слободен печат
Во 2018 година, Европската комисија спроведе онлајн анкета на која својот став го искажаа 4,6 милиони учесници. Мнозинството од нив побараа да се запре промената...
Свет Слајдер

Фон дер Лајен: ЕУ во моментов не може да испорача вакцини на посиромашните земји

МИА Агенција
Европската унија во моментов не може да донира вакцини против  коронавирус на посиромашните земји, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. – Постои...
Регион Слајдер

Грција ја продолжи до 5 април забраната за влез на државјани на трети земји

МИА Агенција
Одлуките за забрана за влез во Грција на државјани на трети земји и за ограничување на копнените граници со Северна Македонија, Турција и Албанија, грчката...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Сахин: Вирусот ќе биде под контрола во повеќето европски земји и САД до крајот на летото

МИА Агенција
Основачот на германската компанија „Бионтек”, Угур Сахин, кој ја разви вакцината против Ковид-19 со американската компанија „Фајзер”, вели дека вирусот ќе биде под контрола во...
Живот Магазин Магазин слајдер

Заедно додека смртта не ги раздели: Последните земји во светот во кои разводот е забранет

Слободен печат
Кога би ви кажале дека постојат само уште две држави во светот во кои не постои развод на бракот, на кои земји би помислиле? Некој...
Вести Свет Слајдер

Повеќето земји во Европа воведуваат или го продолжуваат затворањето

Слободен печат
Повеќето европски земји повторно воведуваат целосно или делумно затворање за борба против зголемувањето на бројот на нови инфекции и смртни случаи од ковид-19. Франција, Италија,...