Следната деценија поради климатската криза ќе бидат раселени десетици милиони лица

Десетици милиони луѓе се очекува да бидат раселени од глобалното затоплување во следната деценија.

Незаконски е националните влади да ги вратат луѓето во земјите од каде побегнале, каде што нивните животи би можеле да бидат загрозени од климатската криза, пресуди Комитетот за човекови права на Обединетите нации.

Пресудата, која е прва од ваков вид, претставува правна „точка на пресврт” и момент што „ја отвора вратата” на идните барања за азил на луѓе чиј живот и благосостојба се загрозени поради глобалното затоплување, велат експертите.

Десетици милиони луѓе се очекува да бидат раселени од глобалното затоплување во следната деценија.

Комитетот за човекови права пресудата ја донесе во случајот на Ионеа Теитиоте, кој побара заштита од Нов Зеланд бидејќи во родните Кирибати му бил загрозен животот. Република Кирибати е островска држава во централниот дел на Тихиот Океан, и е во опасност да стане првата земја која ќе исчезне поради зголемување на нивото на морето.

Прочитајте и...  Еве како ќе изгледа еден час во живо на новата национална платформа оваа учебна година (ФОТО)

Комитетот пресуди против Теитиоте, врз основа на тоа дека неговиот живот во моментов не е загрозен, но истовремено потенцираше дека државите би ги прекршиле маѓународните човекови права ако присилно ги вратат назад луѓето во земји каде климатските промени претставуваат непосредна закана.

Според истражувањето на Светска банка од 2018 година, 143 милиони луѓе од Јужна Азија, субсахарска Африка и латинска Америка би можеле наскоро да станат климатски мигранти.

Прочитај повеќе

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија

Слободен печат

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат

Европската агенција за лекови го одобри дексаметазонот за лекување на коронавирусот