Tag : обединети нации

Вести Свет

Сенатот го потврди изборот на Бајден за претставник во ОНН

Слободен Печат
Американскиот Сенат вчера потврди изборот на претседателот Џозеф Бајден за амбасадор во Обединетите нации, откако приговорите на некои републиканци го одложија нејзиното назначување, јавија американските...
Вести Свет

ОН бараат доказ дека принцезата Латифа е жива

Слободен печат
Обединетите нации побараа од Обединетите Арапски Емирати доказ дека принцезата Латифа, ќерката на владетелот во Дубаи, шеикот Мухамед, е жива. Во видеата снимени од принцезата...
Вести Свет Слајдер

Обединети нации: Отпочна процесот за избор на нов генерален секретар, Антонио Гутереш по нов мандат

Слободен печат
Советот за безбедност и Генералното собрание на Обединетите нации го отпочнаа процесот за избор на нов генерален секретар за периодот од 2022 до 2026 година,...
Вести Свет

Гутереш: Голем број земји не ги почитуваат препораките на СЗО

И.И.
Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш на специјалната сесија на Генералното собрание на ОН посветена на борбата против пандемијата со Ковид-19, истакна дека голем...
Вести Свет

ВИДЕО: По препорака на СЗО, Обединетите нации го тргнаа канабисот од листата на опасни дроги

Слободен печат
Обединетите нации денеска го преквалификува канабисот за медицински цели од листата на „опасни дроги“ како хероинот, на листата на „помалку опасни дроги“. Ова го отвора...
Вести Економија

ОН: Пандемијата драстично ја зголеми екстремната сиромаштија

Слободен печат
Поради пандемијата на коронавирус, бројот на луѓе во светот на кои им е потребна хуманитарна помош за да преживеат достигна нов рекорд, соопшти денеска ООН,...
Вести Свет

САД официјално се повлекоа од Парискиот договор за бороба против климатските промени

И.И.
САД денеска и официјално сеповлекоа од Парискиот договор за бороба против климатските промени, точно една година откако администрацијата на претседателот Доналд Трам ги извести Обединети...
Културен печат

Министерство за култура: 2021 ќе биде година во чест на Блаже Конески

Тони Димков
Генералното собрание на Обединетите нации ја прогласи 2021 година за Меѓународна година на мирот и довербата, со цел да ги мобилизира напорите на меѓународната заедница...
Вести Свет

193 земји како една во борбата со пандемијата и со климатските промени

Слободен печат
Членките на Обединетите нации, кои вообичаено се поделени, прексиноќа покажаа ретка единственост, прифаќајќи декларација за здружување на силите во борбата со големите светски предизвици, какви...
Вести Свет

Дебата за Белорусија во Советот за човекови права на ОН

Слободен печат
Советот за човекови права на Обединетите нации го усвои предлогот на Европската унија да се одржи итна дебата за состојбата со човековите права во Белорусија,...