Скубе: Ќе биде чудно да се игра против моите пријатели од Вардар!

Годинава и Сташ Скубе го напушти Вардар 1961 и одлучи кариерата да ја продолжи во редовите на белорускиот клуб Мешков Брест.

Судбината сакаше уште во првиот натпревар од новата сезона во Лигата на шампионите словенечкиот плејмејкер да ги одмери силите против „црвено-црните“ со кои минатата сезона ја освои европската титула за која исто така даде значаен придонес.

Скубе најавува дека утрешниот дуел (16 септември, 18.45 часот) во Брест ќе биде посебен за него и дека најубавите години ги помина во Скопје.

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

 

– Ќе биде чудно да се игра против моите пријатели од Вардар во првото коло од ЛШ. Ќе биде тешко, иако сум навикнат да играм против поранешни клубови. Професионалци сме, можеме да бидеме пријатели после мечот. Контактирам со луѓето во Вардар, претходно се видовме на СЕХА Ф4 турнирот во Задар – рече Скубе за „Прессбал“, а интервјуто го пренесува и клупскиот сајт на Мешков Брест.

Прочитајте и...  Син на НБА легенда ќе игра во АБА лигата

Словенечкиот интернационалец вели дека и покрај големите промени во актуелниот европски шампион, Вардар и натаму ќе биде опасен за сите оваа натпреварувачка сезона 2020/21.

– Вардар 1961 има многу нови играчи, рано е за заклучоци. Кога дојдов во Скопје, доживувавме порази од секого, но крајот ја освоивме Лигата на шампионите. Сегашниот Вардар нема многу ѕвезди како порано, како и да е, сигурен сум дека ќе биде опасен за сите ривали – додаде Скубе.

Прочитај повеќе

Кошаркарите квалификациите за ЕП ќе ги доиграат турнирски и тоа во „меури“

Слободен печат

Син на НБА легенда ќе игра во АБА лигата

Слободен печат

Нови проблеми за Меси, ќе го пропушти „Ел Класико“?!

Слободен печат

Бејл доаѓа во Скопје: Ќе дебитира за Тотенхем против Шкендија

Слободен печат

Шампионката на УС Опен се откажа од Ролан Гарос

Слободен печат

Кој е човекот кој ги собори рекордите на легендарниот Бубка: Почна да скока на три години, а за малку ќе ја оставеше атлетиката поради бејзбол (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нов пресврт на Мајами за водство од 2:0 во победи (ВИДЕО)

Слободен печат

Базел и Милан сигурни во квалификациите за ЛЕ, крај за Динамо Москва

Слободен печат

„Војната“ со Меси и слабите резултати предвреме ќе го избркаат Бартомеу од Барселна

Слободен печат

Легендарниот Бубка веќе не е најголем „скокач“, светски рекорд на Дуплантис

Слободен печат

Дрита го елиминира Силекс и од Лигата на Европа

Слободен печат

Дебакл на шампионката на Австралија Опен, на Мастерсот во Рим не освои ниту еден гем

Слободен печат