14 C
Скопје

Сите нечистотии од фугите исчезнуваат – Мешавина која гарантира совршено чисти керамички плочки

Направете ја оваа мешавина од состојки кои сите ги имаме во домот и вашата бања ќе заблеска.

Состојки:

– 7 чаши вода (1,5 литри)

– 1/2 чаша сода бикарбона

– 1/3 чаша сок од лимон ( или 1 супена лажица лимонтус, односно лимонска киселина)

– 1/4 чаша алокохолен оцет

Подготовка:

– Растворете ја содата во 1,5 литри вода, па додадете го сокот од лимон и на крајот полека сипете го оцетот.

– Почекајте да помине хемиската реакција и тогаш мешавината е подготвена за употреба.

– Со четка или сунѓер втријте ја смесата во фугите меѓу плочките, и преку плочките.

– Оставете малку да отстои, па исплакнете.

Резултатите се видливи веднаш!

Прочитајте и...  ФОТО | Моќниот Корлеоне го стасале годините: Ал Пачино низ улиците на Беверли Хилс едвај препознатлив

Поврзани вести

Алек Болдвин обвинет за шовинизам: Презаситен од социјалните медиуми, актерот го избриша својот профил на Твитер

Слободен печат

ВИДЕО | Лила Филиповска откри детали од приватниот живот: Луѓето очекуваат секогаш да си насмеан и расположен

Ирена Трајкова

Дали „The Gray Man“ ќе биде најскапиот филм на „Netflix“?

Слободен Печат

Некои се вакцинирале и, сепак, се заразиле со коронавирус. Како е можно тоа?

Слободен печат

Британската полиција нема да покрене истрага за шокантното интервју на принцезата Дајана од 1995 година

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 5 март: Дајте си малку време

Слободен Печат

Остави Коментар