21.8 C
Скопје

СИПА уапси жена за финансирање на Исламска држава

Членовите на Агенцијата за истраги и заштита на БиХ (СИПА) уапсија едно лице на аеродромот во Тузла под сомнение за сторено кривично дело финансирање терористички активности и организирање терористичка група.
Постапувајќи по наредба на Судот на БиХ, членовите на СИПА вчера извршија претрес на лица, станови и помошни објекти на една локација во Тузла и открија предмети што ќе послужат како доказ во понатамошната кривична постапка, беше објавено од СИПА, пренесува Српскаинфо.
Уапсеното лице е однесено во просториите на СИПА и се води кривична постапка, по што ќе биде предадено на Обвинителството на БиХ, заедно со пријава за сторено кривично дело.
Според неофицијални информации на телевизијата АТВ, уапсена е С.Х. која во неколку наврати испраќала пари од Швајцарија и на тој начин и помагала на терористичката организација „Исламска држава“.
Според истиот извор, нејзиниот сопруг бил осуден за војната во Сирија.

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар