23.8 C
Скопје

Tag : биџ

Вести Некатегоризирано Регион

Уште три месеци решетки за Дарко Елез побара босанското обвинителство

Слободен печат
Обвинителството на БиХ испрати предлог до Судот на БиХ за продолжување на притворот за Дарко Елез. Продолжувањето на притворот се бара поради опасност од бегство...
Вести Регион

Нон-пејпер сагата продолжува: Инцко нагласува – Дејтонскиот договор не предвидува мирно раздвojување на земјата

Слободен печат
Високиот претставник во БиХ, Валентин Инцко, кој вчера поднесе оставка по 12 години на функцијата, нагласи дека Дејтонскиот мировен договор не предвидува мирно разидување во...
Вести Регион

Гласање во Парламентот на ФБиХ за Законот за забрана за пушење

Слободен печат
Пратениците во Парламентот на Федерација Босна и Херцеговина денеска ќе гласаат предлог законот за контрола и ограничена употреба на тутун на територијата на тој ентитет....
Вести Регион

СИПА уапси жена за финансирање на Исламска држава

Слободен печат
Членовите на Агенцијата за истраги и заштита на БиХ (СИПА) уапсија едно лице на аеродромот во Тузла под сомнение за сторено кривично дело финансирање терористички...
Вести Регион

БиХ го изгуби својот повластен статус во трговијата со САД

Слободен печат
Босна и Херцеговина веќе нема повластен статус во трговијата со САД, откако Општиот систем за преференции за БиХ истече на 31 декември 2020 година. Такво...