17.8 C
Скопје

Tag : босна

Жена Живот Магазин Магазин слајдер Ракомет Слајдер Спорт Сцена

ФОТО | СЕ ВЕНЧАА ВО ТАЈНОСТ: Струмичанката Душица и познатиот хрватски ракометар Карачиќ го кажаа судбоносното „да“

СП. / В.Т.
Хрватскиот репрезентативец и поранешен играч на РК „Вардар“ и Душица Андоновска, поранешен модел од Струмица, се венчаа во тајност, а фотографиите ги објави соиграчот од...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Интервју | Валентин Инцко, висок претставник во БиХ: Босна постои 900 години и нејзините граници не се за менување

Кенан Ќосиќ/Ослобоѓење
„Ослобоѓење“: Од август, БиХ ќе има нов Висок претставник, германскиот дипломат Христијан Шмит. Дали верувате дека ќе има посилна поддршка од онаа што вие ја...
Вести Некатегоризирано Регион

Постои екстремистичка група која се залага за Босна без Евреи

Босанското движење за национална гордост (БПНП) е малку позната, но потенцијално опасна неонацистичка организација што привлекува млади Бошњаци собрани околу идеите за национализам, антисемитизам, расизам...
Вести Регион

Гласање во Парламентот на ФБиХ за Законот за забрана за пушење

Слободен печат
Пратениците во Парламентот на Федерација Босна и Херцеговина денеска ќе гласаат предлог законот за контрола и ограничена употреба на тутун на територијата на тој ентитет....
Вести Регион Слајдер

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска
Инспекторите на Државната агенција за истраги и заштита (СИПА) упаднаа во просториите на Централната изборна комисија на БиХ со цел да ја запленат документацијата поврзана...
Вести Регион

СИПА уапси жена за финансирање на Исламска држава

Слободен печат
Членовите на Агенцијата за истраги и заштита на БиХ (СИПА) уапсија едно лице на аеродромот во Тузла под сомнение за сторено кривично дело финансирање терористички...
Вести Регион Слајдер

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат
Епидемиолошката состојба во земјите од регионот е на ниво од претходните денови, со благ пад на новозаразените, хоспитализирани, но не и на бројот на починати...
Вести Магазин Регион

ВИДЕО I Активност што се граничи со храброст и лудило: Човек оди на жица помеѓу два облакодери во Сараево

Слободен печат
Попладнево во Сараево, поточно во населбата Маријин Двор, неколку граѓани присуствуваа на необичен перформанс, а фокусот беше на едно лице кое одеше на жица помеѓу...
Вести Македонија

Јаќимовиќ: На Балканот му е потребен мир, војните на сите им се преку глава

Слободен печат
Амбасадорот на Босна и Херцеговина, Драган Јакимовиќ денеска имал средба со македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, на која разговарале и за нон пејперот,...
Вести Регион

Одлагањето на дебатата за Западен Балкан во ЕУ е само поради форматот

Слободен печат
Висок дипломатски извор во ЕУ денеска на брифинг со новинарите во Брисел увери дека одлуката да се одложи дебатата за западниот Балкан на претстојниот Совет...