Tag : Тероризам

Вести Свет

Филипинската полиција уби четворица екстремисти

Слободен печат
Филипинската полиција во престрелка уби четворица џихадисти кои се криеле во засолниште во Манила. Еден полицаец е застрелан во ногата и хоспитализиран, соопшти полицијата. За...
Вести Македонија

Спасовски: Јакнењето на безбедносните институции ќе ја направи земјава сигурен партнер во борбата против насилниот екстремизам и тероризмот

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски го прими во работна посета полковник Масимо Пани од Единицата за специјални операции Карабиниери, која во...
Вести Свет

И Македонија во годишниот извештај за тероризам во светот на Стејт Департменот

МИА Агенција
Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Стејт департментот го претстави годишниот изештај за проблемите со териризмот во светот за 2019 година. Извештајот дава анализи и...
Вести Регион

Жена од Косово, вратена од Сирија, обвинета за тероризам

Слободен печат
Во Приштина денеска е поднесено обвинение против Албанка за тероризам за наводно пристапување во екстремистичката група Исламска држава во Сирија, јави Бета. Жената идентификувана само...
Вести Свет

Уапсените Американци во Венецуела обвинети за тероризам (ВИДЕО)

Слободен печат
Венецуела ги обвини двајцата поранешни американски војници Лук Александер Денман и Еран Бери за „тероризам” и „завера” заради нивното учеството во неуспешниот обид за инвазија...
Вести Свет

Се очекува администрацијата на Трамп да ја прогласи Венецуела за земја која го спонзорира тероризмот

Слободен печат
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да ја прогласи Венецуела за држава која го спонзорира тероризмот и ќе покрене обвинение против нејзиниот претседател...
Вести Свет

СБ на ОН со осуда за тероризмот во Африка

МИА Агенција
Советот за безбедност на ОН остро ги осудува зголемените закани за мирот и стабилноста во Африка од тероризам. Тие ги повикуваат сите земји „да размислат...
Вести Свет

Лавров: Не можеме да пружиме придонес за решавање на проблемот со миграцијата од Сирија на штета на завршување на војната против тероризмот

Слободен печат
Русија не може да пружи придонес за решавање на проблемот со миграцијата од Сирија на штета завршување на војната против тероризмот, изјави денеска шефот на...
Вести Економија Слајдер

На „сивата листа“ се најдоа нови седум земји

Слободен печат
Меѓународната агенција за следење на финансирањето на тероризмот (ФАТФ) соопшти дека додала седум нови земји на „сивата листа” поради пропусти во борбата против финансирање на...
Вести Свет

Мас: Десничарскиот тероризам повторно стана закана за Германија

Слободен печат
Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, предупреди денеска, по терористичкиот напад во барови во Ханау, дека десничарскиот тероризам повторно стана закана за државата. –...