Симовски го објави поширокиот список на ракометарки за мечевите со Романија

epa09088495 North Macedonian handball players celebrate their victory in the 2021 World Women's Handball Championship European qualification match, between North Macedonia and Greece in Skopje Republic of North Macedonia, 21 March 2021. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Селекторот на женската сениорска репрезентација, Симе Симовски го објавува поширокиот список на ракометарки за претстојните бараж натпревари со репрезентацијата на Романија за пласман на Светско Првенство 2021 Шпанија.

Првиот натпревар сениорките ќе го одиграат во Букурешт, Романија на 17 април од 17.00 часот, а реванш мечот е закажан на 21 април 2021 година од 17.45 часот во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје.

Да потсетиме на патот кон мундијалскиот бараж на квалификацискиот турнир во нашата земја ракометарките на Симовски забележаа три победи против Исланд, Литванија и Грција.

Поширокиот список на ракометарки за бараж двомечот против Романија:

1. ДРАГАНА ПЕТКОВСКА /
2. МАТЕЈА СЕРАФИМОВА MACCABI ARAZIM RAMAT-GAN (ISR)
3. ЈОВАНА МИЦЕВСКА OGC NICE COTE D’AZUR HANDBALL (FRA)
4. АМРА ИЛЈАЗ ЖРК МЕТАЛУРГ
5. МАРИЈА ЈОВАНОВСКА ЖРК КУМАНОВО
6. ЈОВАНА САЗДОВСКА HC DUNAREA BRAILA (ROU)
7. МАРИЈА ТАСЕВСКА ЖРК МЕТАЛУРГ
8. МИЛА ТРАЈКОВИЌ ЖРК КУМАНОВО
9. СИМОНА ГРОЗДАНОВСКА YELLOW WINTERTHUR (SUI)
10. САРА МИНОВСКА ЖРК ВАРДАР
11. САРА РИСТОВСКА CSKA (RUS)
12. ТЕОДОРА ДУКОСКА ЖРК СТРУЖАНКА
13. ИВА БОЖИНОСКА ЖРК МЕТАЛУРГ
14. ЕЛЕНА ЛИВРИНИЌ SCM GLORIA BUZAU (ROU)
15. САЊА ДАБЕВСКА DUNAUJVAROSI KKA (HUN)
16. АНГЕЛА ЈАНКУЛОВСКА ЖРК КУМАНОВО
17. МИЛИЦА НИКОЛИЌ ЖРК МЕТАЛУРГ
18. АНДРЕА СЕДЛОСКА RK LOKOMOTIVA (CRO)
19. СИМОНА СТОЈКОВСКА BSV SACHSEN ZWICKAU (GER)
20. ДАЈАНА ЈОВАНОВСКА A.C. PAOK (GRE)
21. ЗОРИЦА ДЕСПОДОВСКА KPR KOBIERZYCE (POL)
22. СИМОНА СТОЈАНОВСКА ZRK NAISA (SRB)
23. АЛЕКСАНДРА БОРИЗОВСКА ЖРК КУМАНОВО
24. МИЛА ЃОРЃИЕВСКА ЖРК МЕТАЛУРГ
25. МОНИКА ЈАНЕСКА KONYAALTI BLD.SK (TUR)
26. ЛЕОНИДА ГИЧЕВСКА LE POUZIN HB O7 (FRA)
27. ЕЛЕНА ЃОРЃИЈЕВСКА CS MAGURA CISNADIE (ROU)
28. ЈОВАНА КИПРИЈАНОВСКА ЖРК КУМАНОВО
29. ТАМАРА ИВАНОВСКА ЖРК КУМАНОВО
30. МАРИЈА НИКОЛОВСКА ЖРК ЧАИР
31. ГАБРИЕЛА ВЕЛИЧКОВСКА ANGLET BIARRITZ OLYMPIQUE HB (FRA)
32. ИВАНА ЏАТЕВСКА ЖРК ВАРДАР
33. ИВАНА ГАКИДОВА ZRK NAISA (SRB)
34. КАТЕРИНА ДАМЈАНОВСКА ЖРК ВАРДАР
35. МАРИЈА НИКОЛИЌ A.C. PAOK (GRE)

Видео на денот