Симовски со 19 ракометарки во мундијалскиот бараж - Слободен печат

Симовски со 19 ракометарки во мундијалскиот бараж

Во склоп на ЕХФ неделата, покрај тренинзите, сениорската женска репрезентација двете средби од баражот за пласман на СП 2019 во Јапонија против репрезентацијата на Словенија ќе ги одигра на 02 и 06 јуни 2019.

Претходно во поширокиот список за мундијалскиот бараж против словенечката селекција се наоѓаа вкупно 27 ракометарки.

Првата средба на 02 јуни ќе се игра во СЦ „Борис Трајковски“ (слободен влез), додека реваншот на 06 јуни ќе се одигра во Словенија.

Познати се и судиите кои ќе делат правда, во Скопје ќе арбитри се Чесите Лукаш Фрисер и Радослас Кавулиц, додека во Целје ќе судат Питер Бруновски и Владимир Чанда од Словачка.

Составот на македонската женска сениорска ракометна репрезентација:

1. ПЕТКОВСКА ДРАГАНА, ДАНСКА
2. СЕРАФИМОВА МАТЕЈА, ЧЕШКА
3. АНТИЌ НАТАША, ШВЕДСКА
4. САЗДОВСКА ЈОВАНА, ГЕРМАНИЈА
5. НИКОЛОВСКА СИМОНА, ГЕРМАНИЈА
6. РИСТОВСКА САРА, СЛОВЕНИЈА
7. НОЛЕВСКА НАТАША, ДАНСКА
8. ШТЕРИОВА МАРИЈА, РОМАНИЈА
9. ЛИВРИНИЌ ЕЛЕНА, РОМАНИЈА
10. ЃОРГИЈЕВСКА ДУШИЦА, ТУРЦИЈА
11. БОРИЗОВСКА АЛЕКСАНДРА, ЖРК КУМАНОВО
12. ЈАНЕВСКА МОНИКА, ТУРЦИЈА
13. СТОЈАНОВСКА СИМОНА, СРБИЈА
14. ВЕЛИЧКОВСКА ГАБРИЕЛА, ФРАНЦИЈА
15. ЃОРЃИЈЕВСКА ЕЛЕНА, РОМАНИЈА
16. ГИЧЕВСКА ЛЕОНИДА, ЖРК МЕТАЛУРГ
17. ЈОВАНОВСКА ДАЈАНА, ШВЕДСКА
18. ГАКИДОВА ИВАНА, ФРАНЦИЈА
19. НИКОЛИЌ МАРИЈА, ГРЦИЈА

Собирот е закажан за 27 мај (понеделник) во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ – Скопје со почеток во 09:30 часот.

Прочитај повеќе

Германски експерт за допинг: Се сомневам во Надал

Слободен печат

Каква понуда за Хамилтон: 100 милиони долари за две години  

Слободен печат

Мекгрегор: Секоја будала која сака може да се бори со мене

Слободен печат

Во дербито на Западот, Леброн подобар од Харден и Вестбрук (ВИДЕО)

Слободен печат

Мекгрегор за 40 секунди го нокаутира Серон и влезе во историјата (ВИДЕО)

Слободен печат

Златен медал за Божиноска на карате турнирот во Самобор

Слободен печат

Остави Коментар

11 + eleven =

Прочитај повеќе

Елмас сè почесто на клупата, Наполи „тоне“, солзи на „Сан Паоло“ (ВИДЕО)

Слободен печат

ЕП: Карачиќ ја одведе Хрватска, но и Шпанија во полуфиналето! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прва лига: Работнички подобар од Куманово, Кожув рутински

Слободен печат

„Пет од пет“: Шпанците ги решија и Австријците! (ВИДЕО)

Слободен печат

Агуеро тресе мрежи, два гола не се доволни за шампионска трка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Каземиро за триумф на Реал, „магична“ асистенција на Јовиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат