33.8 C
Скопје

Швајцарија ќе одвои 272 милиони долари за да им помогне на земјите во развој во борбата против пандемијата

Швајцарија ќе одвои 300 милиони швајцарски франци (272 милиони евра) за да им помогне на земјите во развој да се борат против пандемијата преку иницијативата АКТ Акселерејтр (ACT Accelerator), соопшти федералната влада

Иницијативата, покрената пред само една година од Г20 и Европската комисија, има двојна цел: да го подобри пристапот до вакцини, тестови и лекови во земјите во развој и да ги зајакне локалните здравствени системи, се вели во соопштението на Федералниот совет.

АКТ Акселерејтр вклучува различни учесници, меѓу кои Светската здравствена организација, Глобалниот сојуз за вакцини и имунизација (ГАВИ), Фондот за деца при Обединетите нации (УНИЦЕФ) и Светската банка, соопшти агенцијата.

Поврзани вести

Генерал Волтерс: Придонесот на С Македонија во НАТО од витално значење за мирот и стабилноста на Западен Балкан и Европа

Слободен печат

Филипче: Има некои случувања кои можат да ја загрозат и влошат епидемиолошката состојба

Бугарија братски ја подржува Албанија, но не и Македонија

Љубиша Николовски

Во текот на следните два дена Македонија ќе биде зафатена со температури од портокалова алертна фаза

Слободен печат

Рама: Се надевам дека нема да бараат да се наречете Западна Бугарија оти пак ќе треба да преговарате со Грците

Слободен печат

ВИДЕО | Георгиевски: Охридскиот регион треба да живее во синергија со заштитата, природата и културното наследство

Слободен печат

Остави Коментар