22 C
Скопје

Tag : швајцарија

Вести Свет

Комитетот за спречување тортура предупредува на последиците од мерките за штедење во затворите

Слободен печат
Комитетот за спречување тортура (КПТ) на Советот на Европа денеска објави извештај за условите во европските затвори, загрижен поради негативните ефекти од претходните мерки за...
Ракомет Спорт

Миркуловски: Сигурно ќе бевме подобри доколку ни беа потребни бодови

Слободен печат
Репрезентацијата на Македонија триумфално го заврши одличниот квалификациски циклус за пласман на следното Европско првенство, откако во последниот натпревар од својата група ја совлада Швајцарија...
Ракомет Спорт

Македонскиот селектор и капитен Лазаров уште една година во Нант

Слободен печат
Македонскиот репрезентативец и воедно селектор на сениорите веднаш после победата над Швајцарија потврди дека ја продолжува соработката со Нант, по инсистирање на францускиот клуб. Кирил...
Ракомет Спорт

Жрепката на 6 мај, познати сите учесници на Европското првенство 2022

Слободен печат
Вечерва и официјално завршија квалификациите за пласман на следното Европско првенство од 13 до 20 јануари 2022 година кое ќе се одржи во Унгарија и...
Ракомет Спорт

Лазаров го објави списокот на ракометари за денешниот меч со Швајцарија

Слободен печат
Македонската сениорска репрезентација денеска од 18.00 часот во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје ќе го игра последниот шести квалификациски натпревар за пласман на Европското првенство...
Ракомет Спорт

Митревски: Ќе треба многу ангажираност и концентрација на мечот со Швајцарија!

Слободен печат
Македонската сениорска репрезентација в недела (2 мај) од 18.00 часот во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје ќе го игра последниот шести квалификациски натпревар за пласман...
Ракомет Спорт

Миркуловски: Доколку ги спречиме Шмид и Рубин, ќе се радуваме во недела!

Слободен печат
Филип Миркуловски кој се врати во репрезентацијата, но и воедно како помошник на Кирил Лазаров во стручниот штаб, се надева дека победнички ќе се заврши...
Ракомет Спорт

Лазаров: Без Манасков против Швајцарија, мора да се подобри реализацијата

Слободен печат
Македонската сениорска репрезентација се подготвува за последниот шести натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство против Швајцарија в недела во СЦ „Јане Сандански“ –...
Вести Економија

Швајцарија ќе одвои 272 милиони долари за да им помогне на земјите во развој во борбата против пандемијата

Слободен печат
Швајцарија ќе одвои 300 милиони швајцарски франци (272 милиони евра) за да им помогне на земјите во развој да се борат против пандемијата преку иницијативата...
Кошарка Спорт

Крстевски: Очекувам прво место во групата, хендикеп е отсуството на Стојановски!

Слободен печат
Бојан Крстевски е еден од репрезентативците кои играа против нашите ново-стари ривали, сега во вториот круг од претквалификациите за пласман на Светскиот Куп во 2023...