17.8 C
Скопје

Tag : франци

Вести Економија

Швајцарија ќе одвои 272 милиони долари за да им помогне на земјите во развој во борбата против пандемијата

Слободен печат
Швајцарија ќе одвои 300 милиони швајцарски франци (272 милиони евра) за да им помогне на земјите во развој да се борат против пандемијата преку иницијативата...
Хроника

Oд македонски државјанин во Драч украдени 6.000 франци и автомобил

Слободен печат
Македонски државјанин, кој поседувал и швајцарски пасош, под закана со пиштол бил ограбен односно од неговата сопруга се украдени 6.000 швајцарски франци и автомобилот „аудиQ5″,...
Вести Економија

Зошто Америка ја притисна Швајцарија: Посилниот франк им користи на извозниците

Слободен печат
Америка ја нападна Швајцарија, една од најбогатите држави во Европа, и е подготвена да ја прогласи за валутен манипулатор, пишува Блимберг кој се повикува на...
Останатo Спорт

Федерер и Мирка донираа милион франци за борбата со коронавирусот

Слободен печат
Федерер моментно се опоравува по операцијата на коленото, но не седи со скрстени раце и одлучи да им помогне на тие кои им е најпотребна...
Вести Економија

Усвоен „lex specialis“ за „швајцарците“

Слободен печат
Српскиот парламент денеска го усвои Законот за конверзија на станбените кредити индексирани во швајцарски франци. Овој закон е резултат на компромисното решение меѓу државата, здруженијата...