20.8 C
Скопје

Шпанија од 20 мај ќе ги укине ПЦР тестовите за Британците

Плановите за укинување на барањата за ПЦР тестови се дел од пошироката ревизија на европските регулативи за патување надвор од ЕУ, што Марото очекуваше да биде одобрено до 20 мај.

Шпанија од 20 мај планира да го укине барањето, според кое Британците треба да презентираат негативен ПЦР тест против коронавирус по пристигнувањето во земјата, под услов стапката на инфекција во Велика Британија да продолжи да опаѓа, рече денеска шпанската министерка за туризам, Рејес Марото.

„Со отворање на британскиот пазар, Британците ќе можат да ја посетат Шпанија”, нагласи Марото по состанокот на владата.

Плановите за укинување на барањата за ПЦР тестови се дел од пошироката ревизија на европските регулативи за патување надвор од ЕУ, што Марото очекуваше да биде одобрено до 20 мај.

„Британците би можеле да не посетуваат од 20 мај без ПЦР тест доколку стапките на инфекција се под моментално забележаниот опсег, кој сега изнесува 50 случаи на 100.000 луѓе”, рече Марото.

Таа исто така истакна дека Шпанија мора да ја намали сопствената стапка на инфекција за да ја охрабри британската Влада да ги укине ограничувањата за патниците кои се враќаат.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар