Шилегов: Желба ми е да ги вратам старите имиња на улиците

Составен е списокот на предлози од кои ќе се црпат новите имиња на улиците. Моја желба е да ги вратиме старите имиња на улиците кои беа познати за Скопје, нагласи Шилегов.

Минатата година Град Скопје објави конкурс за преименување на улиците, на кој граѓаните даваа предлози и идеи, инспирани од македонската култура и историја. Меѓу предлозите се најдоа и Итар Пејо и Ѓорѓи Колозов, но идејата за преименување на улиците, до денеска, се уште не е реализирана.

Слободен печат денеска го праша градоначалникот Петре Шилегов, дали се уште имаат намера да ги преименуваат улиците, или можеби се премислиле.

-Согласно законските прописи, не смеете да ги смените улиците шест месеци пред избори, а како што знаете изборите беа закажани. Сега можам да кажам дека Комисијата формирана за ова прашање имаше состанок минатата недела, тоа е веќе процес којшто го поминавме,  така што како фази веќе се поминати и очекувам на наредните седници на Советот на Град Скопје, да започнеме со постапка за преименување на улиците, одговори Шилегов. 

Прочитајте и...  Ќе можат ли без Фејсбук: Филипинскиот претседател им се закани дека ќе им го забрани

Тој додаде дека таа комисија составена од советници на Советот на Градот, ќе ги сублимира сите предлози кои се дадени од граѓаните и ќе се направи еден збирен список на улици, а потоа ќе се именуваат.

Негова лична желба е да се вратат старите имиња на улиците.

-Составен е списокот на предлози од кои ќе се црпат новите имиња на улиците. Моја желба е да ги вратиме старите имиња на улиците кои беа познати за Скопје, нагласи Шилегов.

Прочитај повеќе

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска

Напаѓачот планирал да ги запали просториите на редакцијата „Шарли ебдо” во Париз, но ја згрешил адресата

Маријана Митровска

СДСМ за изнесените ставови на Мицкоски: Дрско лаже дека биле ветени четири викенди без ДДВ

Слободен печат

Со температура и симптоми на ковид-19, рентген техничар одел на работа, се чекаат тестовите за уште тројца вработени

Слободен печат

Мицкоски: Бараме четири викенди без ДДВ, покачување на пензиите

Маријана Митровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Порошенко, кој ја предводеше Украина, заразен со коронавирус

Слободен печат

Шеик Наваф е новиот емир на Кувајт

Слободен печат

СИРИЗА бара од Мицотакис веднаш да ги донесе во Парламентот договорите со Северна Македонија

Слободен печат

Путин ќе ја прими руската вакцина против ковид-19

Слободен печат

Уште едно 3-годишно детенце си замина дома, ја победи болеста (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Борел: ЕУ не е е комплетна без Западен Балкан

Слободен печат