2 C
Скопје

Tag : имиња

Вести Ви Препорачуваме Скопје

Советот на Скопје ќе решава за списокот со имиња, опозицијата веќе рече – не!

Анета Стојковска
Денеска Советот на Град Скопје треба да расправа за предлогот за дополнување на листата на имиња на улици, плоштади и мостови на подрачјето на град...
Вести Скопје

Жугиќ од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје: Ги отфрламе новите имиња на улиците

Слободен печат
Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во Советот на Град Скопје се огласи со соопштение во кое истакнува оти не се согласува со предлозите за...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

ВИДЕО | Наумовски: Имиња на улици од периодот на солидарноста и повоениот период ќе се вратат во Скопје

Слободен печат
Град Скопје ја објави листата со 571 име според која во иднина би се именувале улици, плоштади, паркови и мостови во градот. Покрај новите имиња...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Листата на имиња на улици и плоштади дополнета со 571 предлог: Заминува „Аминта Трети“, се враќа „Ленинова“

Анета Стојковска
Доколку Советот на Град Скопје ги усвои дополнувањата на Листата на имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти, тогаш повторно ќе се...
Вести Македонија

Сара и Матеј најчести имиња во 2020 година

МИА Агенција
Сара е најчестото женско, а Матеј најчестото машко име што граѓаните во земјава им го давале на своите новородени деца во текот на оваа година....
Забава Магазин Магазин слајдер

„Номен ест омен“: Се викате Ана или Александар или имате блиски со овие имиња? Прочитајте го значењето

Слободен печат
„Номен ест омен“ е позната латинска изрека, а значи „Името е знак“. Уште старите народи мислеле дека значењето и симболиката на името зборуваат нешто за...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Топ 10 најпопуларни имиња на кучиња за различни раси и големини

Слободен печат
Имате голем избор кога станува збор за вдомување куче. Може да изберете да го купите вашето куче од одгледувач или да вдомите улично куче. Ние...
Вести Скопје Слајдер

Шилегов: Желба ми е да ги вратам старите имиња на улиците

Минатата година Град Скопје објави конкурс за преименување на улиците, на кој граѓаните даваа предлози и идеи, инспирани од македонската култура и историја. Меѓу предлозите...
Магазин Семејство

62 имиња за момчиња и девојчиња: Одберете име за вашето дете според хороскопскиот знак

Слободен печат
При бирањето имиња за своите бебиња, родителите насекаде бараат инспирација. Дознајте кои имиња астрологијата ги предлага за припадниците на секој хороскопски знак и дознајте го...
Магазин Магазин слајдер Сцена

На денешен ден е родена принцезата Дијана: Нејзините синови требало да носат други имиња, но нејзината желба победила (ФОТО)

Слободен печат
Да е жива принцезата Дијана денес би била свекрва и баба на четири внучиња… На денешен ден 1961 година е родена Дијана Спенсер. На точно...