Шарец: Словенија ќе се заложи за изградба на втор блок во електраната „Кршко“ - Слободен печат

Шарец: Словенија ќе се заложи за изградба на втор блок во електраната „Кршко“

Словенечкиот премиер Марјан Шарец изјави денеска дека ќе се заложи за изградба на вториот блок во нуклеарната електрана „Кршко“, за во иднина Словенија да има доволно сопствена енергија.

– Ние мора да ги вложиме сите напори во градењето на вториот блок затоа што ќе ни треба се повеќе електрична енергија, особено ако сакаме да бидеме просперитетна земја, рече Шарец на состанокот со раководството на нуклеарката.

Според него, поради промените што се случија во областа на енергетиката, Словенија наскоро ќе треба да одлучи во која насока ќе се развива.

– Словенија е „нуклеарна држава“ затоа што добиваме значителна количина енергија од нуклеарната централа и нејзиното отсуство многу брзо ќе го почувствувавме, рече Шарец, потсетувајќи дека Словенија од „Кршко“ добива една третина од електричната енергија.

Прочитајте и...  Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Нуклеарната централа „Кршко“, со номинална сила од 696 мегавати, е изградена од американскиот „Вестингхаус“ и започна со работа во 1981 година. Таа е во заедничка сопственост на Словенија и Хрватска.

Словенија од „Кршко“ обезбедува значителен дел за националниот енергетски биланс.  Централата повеќе пати беше модернизирана и во моментов има дозвола за работа до 2043 година.

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

седумнаесет + 15 =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат