Семејството Ѓоковиќ ќе гради туристичка гондола во Врњачка Бања

фото: EPA-EFE/JOEL CARRETT

Општина Врњачка Бања објави тендер за изработка на идејен план за изградба на Гондолата Врњачка Бања – Гоч. Според проектната задача, целта на изградбата на гондолата е на најефикасен начин да се поврзат две познати туристички локации – Врњачка Бања и Гоч.

Со тоа би се продолжила туристичката сезона и би се збогатила понудата. Локацијата на која се планира изградба се протега од тесниот центар на Врњачка бања, каде би била поставена почетната станица, до врвот на планинскиот центар Гоча, каде што е планиран излезот, со меѓустаница Липово на околу две третини од должината на планираната траса. Гондолата е планирана да биде долга 6950 метри, со околу 108 кабини и 47 столбови на патеката.

Очекуваната брзина е 6 метри во секунда, а кабините ќе бидат од типот на преклопување, со капацитет за 10 лица. Гондолата ќе има носачи за скии, бордански табли, планински велосипеди, ви-фи кабини, загреани седишта и кабина со дополнителни комерцијални содржини.

Тендерот вреден 18,3 милиони динари е отворен до 25 април. Како што претходно беше најавено, гондолата од Врњачка Бања до Гоч ќе го носи името „Новак Ѓоковиќ“ и ќе се гради во партнерство со семејството Ѓоковиќ, пишува Пословни хр.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот