Се обидела да ја измами државата: Влегла во авион како трудница, но кога го соблека џемперот… (ВИДЕО) – Слободен печат
ЗабаваМагазин

Се обидела да ја измами државата: Влегла во авион како трудница, но кога го соблека џемперот… (ВИДЕО)

Светските патници на разни начини се обидуваат да ескивираат од плаќање на додатни трошоци за дополнителен багаж.

За да ги избегне дополнителните трошоци, австралиската новинарка Ребека Ендрус минатата недела лажирала бременост со помош на облека поради лаптопот и полначот, за кои немало повеќе место во торбицата.

„Имам ситна градба, па одлучив да ја лажирам бременоста, најубедливиот начин за избегнување на дополнителни трошоци“, рекла Ендрус за CNN.

„Жената може да направи човечки живот, па затоа експлоатирање на животниот подарок така што што ќе уштеди 60 американски долари, беше очигледен избор. Тоа беше навистина некреативна измама“.

Ендрус пред влегување на летот од австралискиот превозник „Jetstar“ помеѓу грбот и растегливиот комбинизон ставила лаптоп. Преку комбинизонот таа облекла уште неколку слоеви на облека. Но, не ѝ успеало. Еден стјуарт ја приметил дека кај кичмата и ѕирка лаптоп, па секако морала да плати 60 долари за додатен багаж.

„Дали ми беше срам? Не“, изјавила Ендрус. „Се почувствував како фраер. Згоден, труден фраер.“

Новинарката и порано се обидела со разни техники да избегне плаќање на додатни трошоци при летање. Ендрус за CNN рекла дека повеќе пати слоевито се облекувала со цел да не мора да одвојува уште повеќе од своите тешко и макотрпно заработени пари. „Сигурно неколкупати сум лажирала бременост. Ова е прв пат да користам лаптоп во измамата“.

Ендрус не се чувствувала крива поради обидот за измама.

„Мислам дека жената со своето тело може да прави што и да посака, па и да лажира бременост со помош на полначот за лаптоп“, рекла и додала дека и е жал што признала дека се обидела да го измами системот.
„Требаше да спремам приказна за кога ќе ме фатат“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close