Сценариото за 20.000 новозаразени на ден може да биде реално за Германија

Премиерот на германската покраина Баварија, Маркус Седер, смета дека сценариото за 20.000 новоинфицирани лица на ден може да биде реално за Германија.

Во последните 24 часа, во Германија се пријавени 2.503 случаи на коронавирус, соопшти Институтот Роберт Кох. Уште дванаесет лица починаа за 24 часа.

– Сепак, се виде колку брзо ситуацијата може да се промени, изјави Седер за РТЛ.

Тој рече дека не смее да се негира опасноста. Канцеларката Ангела Меркел веќе предупреди на силно зголемување на бројот на заразени во текот на есента и зимата.

Прочитајте и...  Оценка на хрватски пулмолог: „Затворање“ е единствен начин за излез од епидемијата

Поврзани вести

Битиќи: Владата цели да ги исполни обврките од Зелениот договор 2050 на ЕУ

Слободен печат

Бајден ги номинира Блинкен за државен секретар и Кери за специјален пратеник за климата

И.И.

Германија нема да ги олесни рестриктивните мерки барем уште три недели

Слободен печат

Во Албанија 795 новозаразени,388 оздравени и 17 починати од Ковид-19

И.И.

Во ФБиХ продолжен полицискиот час за уште 14 дена

И.И.

Брнз: Бугарија и Македонија да ги решаваат споровите одвоено од процесот на евроинтеграции

Слободен печат

Остави Коментар