Санкциите на САД не влијаеа на стабилноста на турската лира

Турската лира останува стабилна и покрај новите американски санкции воведени против Турција поради нејзината офанзива во Сирија.

Минатата година, зголемените тарифи за турскиот челик и алуминиум имаа негативен ефект врз економијата на земјата.

Кога Турција ја почна офанзивата во североисточна Сирија, САД неколку пати се заканија дека ќе ја уништат нејзината економија со санкции. Тие официјално беа објавени во понеделникот, а Вашингтон бара итно запирање на воената операција.

Турската лира засега е стабилна. Девизниот курс остана на 5,89 турски лири за еден долар. Пред тоа, кога вредноста на доларот се зголеми, луѓето во редици чекаа да купат долари. Но сега нема никој, изјавил за локалните медиуми вработен во менувачница.

Прочитајте и...  ОЈО Велес отвори предмет по повикот за масовно одење во верските храмови

Прочитај повеќе

Европол отвори центар за борба против финансискиот криминал

Слободен печат

Нови 177 позитивни случаи на Ковид-19 и двајца мртви во земјава во последните 24 часа

Слободен печат

Инфектологот Каламарас на Фејсбук: Со вашите теории на заговор убијте го целиот персонал, па со вашите теории на заговор ќе се лечите сами

Слободен печат

Ахмети: Време е за прв албански премиер во земјава

Слободен печат

Повторно нов случај на коронавирус во Дебар

Слободен печат

Денеска ХТЛ МАКЕДОНИЈА донираше медицинска опрема во вредност од 20.000 евра на Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЈО даде наредба за истражна постапка за убиство во Гостивар

Слободен печат

Рекорден број на новозаразени во Индија: За еден ден речиси 10.000 лица позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Не е тешко да се почитуваат трите клучни мерки за заштита од Ковид-19

Слободен печат

Османи: Погледнете како за 30 минути се пренесува вирусот на заеднички ручек или вечера (ВИДЕО)

Слободен печат

Портпаролката на СДСМ е негативна на тестот за Ковид-19

Слободен печат