21.8 C
Скопје

Tag : турска

Хроника

Приведено лице барано од турската полиција за убиство

Полициски службеници од СВР – Скопје вчера во 17 часот на подрачјето на Карпош го лишија од слобода З.С. (47) од Турција со престојувалиште во...
Вести Економија

Што се случува во Турција? – Турската лира падна на историски најниско ниво

Слободен печат
Турската валута падна на историски најниско ниво, а американскиот долар бележи пораст во однос на лирата до ниво кое не е забележано речиси две години....
Вести Регион

Грчките полициски сили на Еврос нападнати со молотови коктели

Слободен печат
Расте нетрпението на мигрантите кои се наоѓаат на грчко – турската граница кои се обидуваат на секој можен начин да влезат во Западна Европа користејќи...
Вести Економија

Договор за закуп на земјиште со турската компанија „Пурпласт”

Слободен печат
Во Владата денеска ќе биде потпишан договор за закуп на градежно земјиште со турската компанија „Пурпласт“. На настанот ќе се обратат вицепремиерот задолжен за економски...
Еспресо Шоу биз

Хурем драстично го промени изгледот: Омилената турска актерка е непрепознатлива (ФОТО)

Слободен печат
Фотографиите ги објави на својот Инстаграм… Актерката Мерием Узерли, која ја паметиме по улогата на Хурем во турската серија „Сулејман Величествениот“, го промени изгледот и...
Вести Економија

Санкциите на САД не влијаеа на стабилноста на турската лира

Слободен печат
Турската лира останува стабилна и покрај новите американски санкции воведени против Турција поради нејзината офанзива во Сирија. Минатата година, зголемените тарифи за турскиот челик и...
Вести Свет

Сирија: Американските сили под турски оган

Слободен печат
Пентагон соопшти дека американските трупи во Сирија биле на удар на турската артилерија во градот Кобане, област за која Турците знаат дека се присутни Американци....
Вести Регион

Запалени се над 300.000 книги, Турција го надмина дури и нацистичкиот режим

Слободен печат
Турскиот министер за образование Зија Селчук изјави дека во последните три години уништени се повеќе од 300 илјади книги кои се објавени од страна на...
Вести Економија

Турски „Балканлар пластик” почна со изградба на фабрика во Бунарџик

Слободен печат
Турската компанија „Балканлар пластик” денеска почна со изградба на фабрика во ТИРЗ Скопје 1, каде планира да инвестира 7,5 милиони евра и да отвори на...