Tag : Стабилност

Вести Економија

Експертите тврдат: Нема простор за загриженост, стабилноста на денарот е загарантирана

Слободен печат
Денарот е стабилен со години, стабилен останува и во текот на корона кризата, и простор за загриженост нема. Народната банка гарантира дека денарот е и...
Вести Економија

Зачувувањето на финансиската стабилност останува приоритет, банкарскиот систем е стабилен

Слободен печат
Народната банка во соопштение во врска со објавениот извештај на Меѓународниот монетарен фонд наведува во однос на монетарната политика, констатирано е дека засега треба да...
Вести Економија

Што ја чека руската економија?

Слободен печат
Промената на руската влада создава одредена неизвесност во економските политики на земјата. Сепак, новиот кабинет ќе продолжи со генералната насока на политиката на претходната влада,...
Магазин Семејство

Психолошки тест: Колку е стабилна вашата врска и дали ќе опстане?

Слободен печат
Скалата на диадичка адаптација (ДАС) е најупотребуваната психолошка алатка за проценка на квалитетот на врската во пар, можноста на прилагодување на партнерите, нивното взаемно задоволство,...
Вести Македонија

Пендаровски: Сите етнички заедници го поддржуваат членството во НАТО

Слободен печат
Во Република Северна Македонија постои фактор плус зошто е добро нашата земја да стане членка на НАТО, а го нема кај сите други нови земји...
Еспресо Хороскоп

Мала астро школа: Колку сме истрајни, стабилни, со силен карактер?

Фата Моргана
Кога сакаме да знаеме колку сме одговорни, стабилни, организирани, каква ни е самодициплината, но и кои се нашите стравови, тогаш ја гледаме поставеноста на наталниот...
Вести Македонија

Кулоглу ја прашува ЕК кои мерки ќе ги преземе за задржување на стабилноста во Македонија

Слободен печат
Европратеникот од грчката опозициска партија СИРИЗА, Стелиос Кулоглу, достави прашање до Европската комисија во кое бара одговор дали се разгледува можноста за преземање итни мерки...
Вести Регион

Мицотакис: Грција со постапки докажува дека е столб на стабилност, безбедност и раст

Слободен печат
Во турбулентна средина, Грција, не со зборови туку со постапките докажува дека е столб на стабилност, безбедност и раст, изјави грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис во...
Вести Македонија

Спасовки-Мустафа: Македонија произведува стабилност и мир во Западен Балкан

Слободен печат
Заедничка оперативно тактичка показна вежба „Плен” во полицискиот центар „Ѓорче Петров” денеска изведоа единици од СВР Скопје, Одделот за специјални полициски операции, Одделот за воздухопловни...
Вести Економија

Санкциите на САД не влијаеа на стабилноста на турската лира

Слободен печат
Турската лира останува стабилна и покрај новите американски санкции воведени против Турција поради нејзината офанзива во Сирија. Минатата година, зголемените тарифи за турскиот челик и...