Само велешките кајакари му се радуваат на надојдениот Вардар

Фото: МИА

Надојдените води на реката Вардар низ Велес по последниве дождови деновиве влеваат загриженост oд можни поплави за жителите на куќите и објектите во близина на брегот на реката, како и на земјодеците кои имаат бавчи со пластеници во населбата Речани, од спротивната страна на Градскиот Парк. Но, од друга страна, на надојдените и брзи води на Вардар им се радуваат велешките кајакари, кои токму неделава ги имаат најинтензивните подготовки за претстојните првенства пролетва – европското и светското.

Диме Стефановски, тренер и раководител на Кајакарскиот и кану Клуб „Вардар” од Велес, надојдениот Вардар за кајакарите значи „вежби за сила, моќ и надмоќ со дивите води“.

„Овие надојдени води на Вардар се одлична можност за кајакарите, за добивање на снага и вештини на брзина. Ваквите вежби во брзи и надојдени води на Вардар, во многу ќе придонесат овие млади веќе успешни велешки и македонски кајакари да добијат подобрат својата форма и физичка подготвеност за претстојните европско и светско првенство“, вели Стефановски.

Тој неделава секој ден има редовни интензивни и напорни подготовки со своите кајакари. Тоа се младите и веќе успешни велешки кајакари Филип, Иле, Мартин, Стојанче, Валентино. Со нив интензивно тренираше и нивниот постар клупски колега и моментално најдобриот македонски кајакар, Ангелче Петрушевски, кој се подготвува за меѓународните натпревари како предводник на македонската кајак-кану репрезентација.

18-годишниот Петрушевски е член на ККК „Вардар“. Тој лани беше прогласен за најдобар македонски кајакар и за најдобар спортист на Велес за 2022 година.

-Моментално тој е најдобар во земјава и по подготовките во Вардар во Велес, планираме да продолжиме со подготовки во Словенија, за претстојните европско сениорски првенство на диви води во Краков Полска, а потоа и на Светското сениорски првенство во Англија, а кои се виза за претстојната Олимпијада во Париз 2024, а за каде се надеваме дека ќе се пласираме за учество и освојување на медал, вели Стефановски.

Петрушевски лани беше најдобар на сите македонски купови, а го освои и високото четврто место на Европското јуниорско првенство на кајак-слалом на диви води во Чешка.

КК „Вардар Велес” постои од 1997 години и низ него поминале многу успешни велешки и македонски кајакари, а Ангелче Петрушевски е еден од најдобрите. Клубот моментално број 15 членови на возраст од 8 до 21 година.

-Клубот е отворен и за прием на нови членови на кои предизвик им се брзите и диви води на реката и сакаа натпревари и победи, потенцира раководителот и тренер на ККК „Вардар Велес, Диме Стафановски.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот