Русија може да настапи на СП 2022, но под друго име

Ова значи дека Русија нема да настапи на Летните Олимписки игри во Токио идната година, Зимските ОИ 2022 година и на Светското првенство во Катар 2022 година и на останатите големи натпреварувања во другите спортови.

ВАДА исто така и го одзема и правото на Русија да биде организатор на Светски првенства или Европски првенства, па така СП во одбојка 2022 година ќе мора да се одржи во друга држава.

Руската фудбалска репрезентација се спаси од исфрлање од ЕВРО 2020 бидејќи се домаќини, но и бидејќи УЕФА не е светска водечка организација, во фудбалот тоа е ФИФА.

Сепак, руските спортисти ќе можат да се натпреваруваат на Олимписките игри без државни обележја доколку нивните допинг тестови направени во меѓународни лаборатории се негативни.

Прочитајте и...  Англичаните си имаат свои идеи по завршувањето на кризата со коронавирусот

Ведна[ откако беше изречена казната за Русија, од ФИФА побараа објаснување од ВАДА поврзано со руската фудбалска репрезентација за која не се затворени вратите за настап на СП во Катар 2022 година но би морала да настапи под друго, неутрално име.

– Доколку Русија се квалификува за СП 2022 година, нема да смее да настапи под тоа име. Веќе е поставен механизам според кој може да поднесе барање за настап на неутрална основа – изјави Џонатан Тејлор, претседателот на комисијата за жалби во ВАДА.

Прочитај повеќе

Најубавата борачка во УФЦ тренира и готви скроз гола (ФОТО)

Слободен печат

Брутален одговор на Рамос на шегата на Ајакс (ФОТО)

Слободен печат

Англичаните си имаат свои идеи по завршувањето на кризата со коронавирусот

Слободен печат

Барселона има план како летово да дојде и до Лаутаро и до Нејмар

Слободен печат

Порака до УЕФА: Полоши сте од Трамп

Слободен печат

Излечени 10 фудбалери на Валенсија од коронавирусот!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Играчите на Шалке тренираат, социјално дистанцирани! (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо нов „светец“ или ќе се врати во Манчестер јунајтед!?

Слободен печат

Денот кога Ѓоковиќ ја промени историјата на светскиот тенис! (ВИДЕО)

Слободен печат

И судиите вежбаат во изолација: Аут, прекршок, офсајд..! (ВИДЕО)

Слободен печат

Откажан Грен слем турнирот „Вимблдон“

Слободен печат

Генијално: Нема Лига на шампиони? Нема проблеми за Боатенг! (ВИДЕО)

Слободен печат