Рударите на Трепча не добија плата, договорот е прекршен

Фото Архива на СП

Независниот синдикат на рударите Трепче, реагирајќи во петокот вечерта, соопшти дека платите не им биле ослободени ниту по 24 ноември, додавајќи дека е прекршен договорот постигнат со Управниот одбор за прекин на штрајкот на почетокот на месецот.

Не исклучија ниту синдикални акции. Рударите од Трепча на 3 ноември го прекинаа десетдневниот штрајк, откако постигнаа договор со Комитетот, за кој преговараа повеќе претставници на Самоопределување, за исполнување на нивните барања, објави Коха, пренесува Коссев. Според договорот, платите на рударите би биле ослободени од 6-ти до 10-ти во месецот, а најдоцна во рок од 10 дена би се распишувал конкурс за директор додека се чека здравствено осигурување. Но, од 24 ноември рударите велат дека допрва треба да ги добијат платите. Во договорот рударите побараа да се повлечат одлуките донесени за време на штрајкот, вклучително и санкционирањето на одредени рудари.

Но, во писмото на Одборот се вели дека се согласуваат со три точки, додека одлуките донесени за време на штрајкот се вели дека ќе бидат анализирани и разгледани. Во реакцијата на Фејсбук, синдикатот соопшти дека рударите се чувствуваат изневерени.

„Рударите ја губат мотивацијата за работа. Не ја исклучуваме синдикалната акција бидејќи Управниот одбор го прекрши договорот“, рекоа синдикалците.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ