15 C
Скопје

Tag : рудари

Вести Свет

ВИДЕО: Девет кинески рудари пронајдени мртви, потрагата не престанува

Слободен печат
Бројот на жртви од несреќата во кинескиот рудник е зголемен на 10, откако уште девет рудари беа пронајдени мртви. Две недели од експлозијата еден рудар...
Вести Свет Слајдер

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО: Извлечени седум од 22 кинески рудари затрупани пред две недели

Слободен печат
 Спасувачки екипи извлекоа седум кинески рудари на безбедно, откако две недели беа затрупани во рудникот по експлозијата која ги спречи да излезат, објави државната телевизија...
Вести Свет

ВИДЕО: Во Зимбабве најмалку 40 рудари заробени при уривање на рудник

Слободен печат
Најмалку 40 рудари останаа заробени во рудник за злато што се урна во Зимбабве, соопшти денеска Федерацијата на рударите во земјата. Несреќата се случила во...
Вести Свет

Мексико ќе ги извлекува телата на рударите настрадани во 2006 година

Слободен печат
 Мексиканската Влада соопшти дека планира да го исполни долгогодишното ветување и да ги извлече телата на 63 рудари загинати во несреќа во 2006 година. Телата...
Вести Економија

Николов: Просечната рударска плата околу 600 евра

Слободен печат
Скромно годинава се одбележува Денот на рударите низ рудниците, причина е коронакризата, бидејќи здравјето на рударите е најважно, вели за МИА претседателот на Македонската асоцијата...
Вести Свет

Несреќа во Русија: Најмалку четворица рудари загинаа откако се урна транспортна лента

Слободен печат
Најмалку четворица рудари загинаа откако се урна транспортна лента во рудник во Воркута, соопшти извор од службата за итни случаи. – Надземната рудничка галерија  со...
Вести Регион

Двајца загинати во рударска несреќа во Косово

Слободен печат
Две лица загинаа во денешната несреќа во рудникот Ново Брдо, кој се наоѓа во приштинскиот округ, откако биле затрупани од одрон на земја, објавија косовските...
Вести Македонија

Работници во прилепски рудник за време на пандемија работат без заштита, алармира Левица

Слободен печат
Ситуацијата во најголем дел од прилепските фирми станува алармантна. Секојдневно добиваме дојави за крајно опасен и несериозен пристап и кршење на практиките за самозаштита при...
Вести Свет

Пожар во рудник во Шведска: Евакуирани 80 рудари

Слободен печат
Околу 80 рудари беа евакуирани откако изби пожар во рудникот за цинк во Гарпенберг, северна Шведска, изјави денеска сопственикот на рудникот Болиден. Двајца работници се...
Вести Свет Слајдер

 Деветмина рудари каменувани до смрт во Јужна Африка

МИА Агенција
Деветмина илегални рудари од Лесота се каменувани до смрт во западниот дел на Јоханесбург. Полицијата во Јужна Африка покрена истрага за убијците на рударите, чии...