Распоред за АБА2: МЗТ ја почнува сезоната во октомври!

На денешната седница во Бања Лука беа потврдени 11 клубови кои ќе учествуваат во наредната сезона во АБА2 лигата.

Официјално во периодот од 2-4 октомври 2019 год. ќе започнат возбудувањата. МЗТ пред своите верни навивачи во СЦ „Јане Сандански“ во првото коло ќе игра против клуб кој сеуште не е именуван, односно наскоро треба да добие „вајлд-кард“.

Во другите средби од првото коло се среќаваат: Спарс-Рогашка, Борац-Ловќен Цетиње, Сутјеска-Нови Пазар, Сплит-Динамик и Хелиос Санс-Широки.

Во второто коло играчите предводени од тренерот Ѓорѓи Кочов кој потпиша нов договор ќе играат на гостувањето во Сараево кај босанскиот Спарс, а во третата рунда се домаќини на словенечката Рогашка.

Прочитајте и...  ФФМ следната недела ќе ги одреди екипите кои ќе играат во Европа, настапот на Вардар неизвесен поради милионскиот долг

Комплетниот календар на АБА2 лигата за натпреварувачката сезона 2019/20 можете да го погледнете ТУКА

Прочитај повеќе

Човекот кој го „пензионираше“ Тајсон, сега работи како шумар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Георгиев: Вардар е како Левски и ЦСКА

Слободен печат

Кој ќе биде шампион: Предвидете ги резултатите до крајот на сезоната во „Ла Лига“!

Слободен печат

Вождовац се шегува со македонските клубови на Твитер (ФОТО)

Слободен печат

И Кристијано Роналдо во „клубот“ на милијардери

Слободен печат

Чудна атмосфера во еден од најубавите европски стадиони! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

После Барса, Гризман знае каде сака да ја заврши кариерата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат

Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Слободен печат