4 C
Скопје

Рама во Бејрут за реадмисијата на четири деца и жена од кампот Ал Хол во Сирија

Премиерот Еди Рама и министерот за внатрешни работи, Сандер Лешај, заедно со генералниот конзул на Албанија во Либан, Марк Горајеб, се среднаа во Бејрут со генералниот директор за безбедност, генерал-мајор Абас Ибрахим.

На средбата Рама се заблагодарил во име на албанската држава за помошта при евакуација на Албанка и четири албански деца од кампот „Ал Хол“ во Сирија.

Ибрахим изјави дека ова е добар почеток во овој долг и тежок процес на враќање на албанските државјани останати во Сирија.

– Жената и четирите деца ги спасивме по едногодишни преговори. Владата ќе вложи максимални напори за враќање и на другите албански државјани кои од разни причини се останати во Сирија, истакна Рама.

Прочитајте и...  Германија во трет бран, Меркел со план за внимателно олабавување на мерките

Во озогласениот камп, што се наоѓа во севериот дел на Сирија, има најмалку 40 деца и 70 жени албански државјани. На страната на терористичката Исламска држава војуваа најмалку 150 албански државјани, а убиени се триесеттина.

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар